Ситуацията в Румъния и България показва, че ЕС плаща цената за прибързаното си разширяване, коментира АФП.
"С политическата криза в Румъния и събитията през последната година в Унгария историята изглежда се повтаря," смята Корина Стратулат, анализатор в Европейския политически център.
"Събитията показват, че постиженията на демокрацията не са необратими", продължава тя, като визира импийчмънта на румънския президент Траян Бъсеску.
Политическа криза разтърсва и България във връзка с номинирането на съдии и уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова, която се намира в конфликт с властта.
Днес широко споделяно в Брюксел е следното мнение – влизането на бившите комунистически страни от Източна Европа в ЕС е станало "твърде бързо", отбелязва Корина Стратулат.
Толкова бързо, че на Румъния и България трябваше да бъде наложен Механизъм за сътрудничество и проверка, за да бъдат принудени двете страни да продължат и след влизането си в ЕС през 2007 г. реформите за осигуряване на независимостта на правосъдието и борбата срещу корупцията.
Заради последните събития механизмът, който предвижда ЕК да прави редовни оценки за напредъка на София и Букурещ, вероятно ще бъде удължен следващата седмица.
Това вероятно ще доведе и до блокиране на влизането на двете държави в свободното Шенгенско пространство, прогнозира АФП, цитирана от БГНЕС.
Редактор: Петър Проданов
Коментари