В момента у нас лекарствата се облагат с 20%, по-високо от нас е само Дания и Исландия, където ставката е 25%. В Австрия е 10,% Белгия 6%, Кипър 5%, а в Малта 0%.
Това коментира пред Би Ти Ви министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
Той посочи, че намаляването на ДДС върху лекарствата у нас е едно от нещата, които трябва да се направят за намаляване цените на лекарствата.
Другото важно нещо е да проработи това, което приехме тази година, а именно НЗОК да се договаря за лекарствата, допълни здравният министър.
НЗОК има възможност да дава отстъпки и може да направи така, че цената на лекарството да бъде пет лева, но да го купи на 3 лв.
В България лекарствата без рецепта са на пазарен принцип. Лекарствата с рецепта са държавно регулирани и имаме сериозен контрол. Цените се определят, като се реферерират цените в 13 държави от ЕС, които са с най-ниски цени на лекарствата и имат прогнозирана валута, вързана към еврото. Такива са Румъния, Франция, Белгия, които държат ниски цени. След като имаме такава регулация, не винаги ние сме с най-ниските цени, обясни Константинов.
2,2 млрд. лв. в България се дават за лекарства, изчисли здравният министър. В момента има лекарства, които на свободна продажба струват по-евтино, отколкото ако минете през здравната каса.
Друг проблем е, че България е малка и бедна държава с малък пазар.
Електронната рецепта е другото, което ще доведе до сваляне на цените на лекарствата, подчерта министърът, както и свързването на аптеките с НАП, което ще доведе до по-голям контрол.
Относно уволнението на заместничката му Гергана Павлова, Константинов коментира, че тя не е успяла да отклони критиките за начина на ценнообразуване на медикаментите у нас и това е струвало поста й.
Тя трябваше да бъде по-активна и да дойде да обясни за цените на лекарствата - нещо, което аз сега ще се опитам да направя.
Според министъра, Павлова спада към хората, на които им се случва понякога да изпитват неудобство да излязат пред медиите и да обяснят нещата с прости думи.
Коментари