Доларът падна днес до двумесечно дъно срещу японската йена след излизането на данни за производствения сектор в Китай, които намалиха надеждите, че увеличената монетарна подкрепа ще помогне за предотвратяване на спада на растежа във втората по големина икономика в света.
Еврото също отслабна срещу долара, тъй като разочарованието от китайските новини увеличи напрежението на пазарите, където нарастват съмненията, че Фед и ЕЦБ могат и ще направят необходимото за усилване на съответните икономики.
Оптимизмът, който дойде от коментарите на Марио Драги през миналата седмица, че ЕЦБ ще направи всичко необходимо, за да спаси единната валута започна да избледнява.
Долар/йена спадна до 77.90, което е най-ниска стойност за последните два месеца, докато евро/йена потъна до 95.85. Евро/долар поевтиня до 1.2290, което е цял цент под 3-седмичния връх от миналата седмица на 1.2390.
PMI индекса за производствения сектор в Китай слезе до 8-месечно дъно от 50.1 пункта през юли спрямо 50.2 пункта през юни, което означава, че сектора почти не нараства. Това породи покупки на йени, по-специално срещу чувствителните на рискове евро и австралийски долар.
Данните от Китай не помогнаха за намаление на опасенията около спада на световната икономика и сега пазарите очакват решенията на Федералния резерв, които ще бъдат обявени в 17:15 часа. Прогнозите сочат, че Фед ще остави лихвите без промяна, въпреки че крайните оптимисти се надяват да бъдат положени основите за нови покупки на облигации с цел стимулиране на икономическия растеж.
В четвъртък на фокус идва ЕЦБ, като тук очакванията на не малка част от специалистите са да бъде подновена прогромата по покупки на облигации, която спря преди няколко месеца заради опозицията на Бундесбанк. Нейното подновяване ще помогне за намалението на разходите на Испания и Италия.
Пазарните очаквания за повече действия от Европа обаче не са големи, тъй като продължават възраженията от Германия срещу покупките на облигации със средства от Европейския спасителен фонд. Вчера министерството на финансите в Германия повтори мнението си, че няма нужда на новия Европейски спасителен фонд да бъде даван банков лиценз, мярка която ще му даде възможност да купува на практика неограничени количества дълг емитиран от изпадналите в затруднения европейски държави.
Еврото би се възползвало моментално от съобщение, че ЕЦБ ще купува облигации, но анализатори и дилъри смятат, че влиянието на една такава новина ще бъде временно, освен ако няма трайно икономическо възстановяване на Стария континент. Вчера обаче данни показаха, че безработицата в еврозоната е достигнала най-високи нива след въвеждането на еврото.
Австралийският долар поевтиня след данните от Китай, въпреки че успя да върне голяма част от загубите и се котира на 1.0488 срещу зелените пари, което е почти без промяна за деня и недалеч от 4-месечния връх на 1.0539, който беше ударен вчера.
Златото стабилно преди решенията на централните банки
Златото остава в тесен рейндж и днес, а инвеститорите гледат към Федералния резерв и Европейската централна банка, чиито решения за монетарните политики ще определят посоката на пазарите.
Ако Фед реши да стартира нов рунд от количествени поощрения това ще увеличи привлекателнотта на златото като средство за защита срещу инфлация, тъй като печатането на пари в крайна сметка повишава цените.
Срещата на ЕЦБ в четвъртък също ще хвърли светлина, още повече след изказванията на председателя й Марио Драги през миналата седмица, че ще бъде направено всичко необходимо, за да се запази единството на еврозоната. Именно ЕЦБ представлява и най-големия източник на несигурност, тъй като не е ясно дали обещанията на Драги идват без да си е осигурил подкрепата на останалите членове на управителния съвет на банката.
Министерството на финансите в Германия повтори становището си, че няма нужда да бъде даван банков лиценз на Европейския спасителен фонд, което увеличи съмненията за способностите на ЕЦБ да предприеме смели действия в подкрепа на слабата икономика.
Спот цената на жълтия метал тази сутрин е 1614 долара за тройунция след завършване на месец юли с повишение от 1%, което е втори пореден месец на растеж.
Официалните данни за PMI индекса за производствения сектор в Китай показаха спад до 8-месечно дъно до 50.1 пункта през юли. Това означава, че сектора почти не нараства. Благородните метали не реагираха на новините от Китай, тъй като действията на централните банки в Европа и САЩ имат най-голямо значение.
Физическият сектор в Азия също беше вял, тъй като търгуващите изчакваха по-голяма яснота за движението на цената.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари