Еврото се стабилизира по време на азиатската сесия след спада вчера до едноседмично дъно срещу долара, тъй като се покачиха опасенията около испанския дълг, а слабите данни за бизнеса в Германия увеличиха опасенията за забавяне на растежа.
Наскоро силната йена също загуби позиции и отстъпи пред зелените пари. Някои дилъри обаче очакват сила от нея през тази седмица, идваща от репатрирането в Япония преди края на фискалното полугодие. Според други обаче тези парични потоци няма да са големи, тъй като много компании вече са извършили прехвърлянето.
Спад на доверието сред бизнеса в Германия до най-ниски нива след началото на 2010 усили опасенията за забавяне на най-голямата европейска икономика, въпреки наскоро съобщения план от ЕЦБ за изкупуване на облигации.
Испания също остана във фокуса, тъй като доходността по нейните книжа се покачи при страховете, че страната се бави с искането на международна помощ. Междувременно „Шпигел” съобщи, че дефицитът на Гърция се очертава около 20 милиарда евро, което е близо два пъти повече от предишните оценки. Засега няма официално потвърждение на тези цифри.
Еврото се възстанови до 1.2935 срещу долара при спад в понеделник до 1.2891, най-слаба стойност след 13 септември. Единната валута на 17 септември достигна 4-месечен връх от 1.3173 долара, след което започна да спада. Подкрепа е 200-дневната пълзяща средна, която в момента преминава през 1.2827.
Кросът евро/йена се покачи до 100.61 при дъно в понеделник на 100.35, най-ниско ниво след 13 септември. Долар/йена е 77.78 и се приближава към дъното от 14 септември на 77.46. Подкрепа вероятно има в диапазона 77.60/77.70. Там се намира ниво на корекция на ралито от 13 септември на 77.13 до едномесечния връх от 79.22 на 19 септември, който дойде след съобщението на ЯЦБ, че ще направи нови монетарни облекчения.
Тази седмица Испания вероятно ще обяви нови структурни реформи и проекто бюджета за 2013 г. Инвеститорите очават и резултатите от стрес тестовете в банковия сектор. По-късно през седмицата трябва да излезе и кредитно ревю с оценка на Муудис за Испания. Агенцията може и да намали статута на испанските книжа до ниво „боклуци”, въпреки че заяви, че ще приветства новина за търсене на помощ.
В Япония, министърът на финансите Джун Азуми увери пазарите днес, че няма да има сътресения във валутната политика вследствие на напускането му на поста, тъй като през следващия месец ще заеме нова позиция в управляващата Демократическа партия. Азуми съобщи пред репортери, че има готовност да приложи твърди мерки на валутните пазари докато е финансов министър.
Австралийският долар нарасна минимално срещу американския си съименник до 1.0431. Двойката отчете на 14 септември 6-месечен връх от 1.0625.
Златото консолидира, а перспективите остават положителни
Златото нарасна минимално във вторник, консолидирайки около едно и половина седмичното дъно, достигнато вчера. Очакванията за нова сила на метала идват от стимулите на централните банки.
В понеделник златото се обезцени с 0.5% след данни показали слаба бизнес среда в Германия, което навреди и на еврото и го свали до едноседмично дъно срещу долара.
Въпреки спада от шест и половина месечния връх от петък, златото остава в силни позиции, тъй като инвеститорите очакват стимулите на централните банки да задържат лихвите ниски, което е благоприятна среда за растеж на метала.
Спот цената днес е почти без промяна на 1765 долара за тройунция при спад вчера до 1755.30 долара. Някои дилъри предупреждават, че въпреки позитивните натроения при златото, скоростта започна да се губи от слабото търсене от физическия сектор и спекулативните интереси на пазара на фючърси. Те добавят, че златото може да достигне нивата от 1900 долара за тройунция в края на четвъртото тримесечие.
Може би е и време за корекция при жълтия метал след 5-те седмици на постоянен растеж, което ще съвпадне и с последната работна седмица на ключовия потребител Китай, където през следващата седмица ще се почива заради официални празници.
Най-вероятно преди това дилърите ще затварят позиции. В допълнение, слабостта на петрола оказва натиск върху златото и среброто. Високите цени на горивата са от полза за златото, защото предлага защита срещу инфлацията. Американските фючърси на петрола обаче се търгуват в близост до едно и половина месечното дъно, достигнато миналата седмица.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари