Еврото тества днес дъното от миналата седмица срещу долара, докато австралийският и новозеландският долари попаднаха на теглене на печалби, тъй като ралито им породено от стимулите на големите централни банки по-рано през този месец започна да се изчерпва.
Несигурността около Испания и Гърция също навреди на единната валута, докато йената е подкрепена от репатрирането на японски фирми преди края на фискалното полугодие в края на този месец. Опасенията за възможни интервенции от Токио обаче ограничават силата на йената.
Евро/долар се търгува на 1.2945, но преди това приближи много близо дъното от четвъртък на 1.2920. През последните три работни дни двойката спада от 4-месечния връх на 1.3173. Първоначална подкрепа е 1.2905, което е 23.6% корекция на покачването от юли до септември. Следва 200-дневната пълзяща средна, която в момента се намира на 1.2828.
Според някои дилъри ралито на еврото от началото на юли, което беше породено от надеждите за изкупуване на облигации от ЕЦБ и допълнителни монетарни облекчения от ФЕД, може би вече се е изчерпало. Данни за спекулативните позиции показаха, че късите позиции в евро са се свили до най-ниски нива след ноември и в момента са около 1/3 от рекордните, които бяха достигнати през юни.
Несигурност за еврото идва и от Испания, която ще търси външна помощ, условие необходимо за ЕЦБ, за да започне да изкупува испанския дълг. По-късно тази седмица се очаква Мадрид да представи бюджета за 2013 година и нови структурни реформи, както и резултатите от стрес тестовете в нестабилния банков сектор. Развитията от тези събития могат да доведат до търсене на пълна извънредна помощ. Икономическият министър Луис де Хиндос обаче заяви в събота, че Испания няма да бърза да търси външна помощ за финансиране на дълга си, а официални лица от ЕС съобщиха, че не очакват от министър-председателя Мариано Рахой да търси подкрепа преди регионалните избори в родната му Галисия на 21 октомври.
Натискът върху Испания да търси помощ идва от кредитната оценка на рейтинговата агенция Муудис, която се очаква през тази седмица, както и от нуждата за рефинансиране на 27.5 милиарда евро дълг в края на месеца. Муудис може да намали оценката на испанските книжа до ниво „боклуци”, въпреки че от агенцията съобщиха, че ще приветстват търсене на помощ от Испания.
От друга страна Гърция все още не си е осигурила сделка с международните кредитори, които напуснаха този уикенд Атина преди да подновят разговорите след една седмица. Съвместен доклад на ЕС и МВФ за това дали гръцкия дълг е управляем, първоначално очакван в началото на месеца, най-вероятно ще бъде отложен за след 6 ноември, тъй като институциите искат да избегнат шокове за световната икономика преди изборите в САЩ.
Кросът евро/йена слезе до 101, което е най-ниско ниво за последните 10 дни. Долар/йена също падна минимално до 78.10. Дилърите цитираха репатрирания от Япония като стоящи зад покачването на йената. Все пак долара е добре подкрепен около 78 йени, тъй като пазарите се опасяват от интервенции от Токио ако йената продължи да напредва. Монетарните облекчения на ЯЦБ от миналата седмица се приемат като стъпка в тази посока. През последните години интервенциите от Токио идваха след или по същото време в което централната банка облекчаваше условията.
Австралийският долар слезе на 1.0415 срещу американския си съименик и близо до дъното от миналата седмица на 1.0367, като по този начин се отдалечи от 6-месечния връх от 14 септември на 1.0625. Новозеландският долар също поевтиня и се разменя за 0.8230 срещу зелените пари.
Днес най-значимото събитие в икономическия календар е индексът ИФО в Германия за бизнес климата в най-голямата европейска икономика.
Златото временно губи позиции преди вероятното подновяване на растежа
Златото поевтиня днес с над 1%, слизайки от почти 7-месечния връх ударен в петък. То обаче остава добре подкрепено от последните стимули на централните банки и се очаква скоро да поднови растежа си.
Жълтият метал поскъпна с над 10% през последните 5 седмици, което е най-голямото подобно покачване след септември 2011 година и се дължи на монетарните облекчения от ЕЦБ и ФЕД, чиято цел е да стимулират европейската и американската икономика.
Моментният спад се разглежда като временен и все още златото е атрактивно за покупки, а пазарите са насочили вниманието си към нивата от 1950 долара за тройунция. Спот цената днес слезе в един момент до 1757 долара при 1787 долара, достигнати в петък, които бяха най-високите нива след 29 февруари. Миналата седмица златото завърши с растеж от 0.6%, което е пета поредна седмица на покачване.
Силата на долара също пречи на суровините, които са деноминирани в зелените пари. Поради тази причина не е изключено днес да видим слизане на златото и до 1750 долара за тройунция.
Борсовите индекси и останалите суровини също са слаби в началото на седмицата, тъй като инвеститорите отново започват да се опасяват за световната икономика.
Инвеститорите се втурнаха към златото, след като Федералният резерв обяви по-рано този месец нов рунд от количествени поощрения. Активите на най-големия златен фонд в света SPDR Gold Trust нараснаха към 21 септември до 1317.762 тона, което е най-високо ниво след юли 2010 година.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари