Почти десетилетие след най-тежката финансова криза, която светът преживя заради големите американски инвестиционни банки, Уолстрийт отново започва кампания, за да се освободи още повече от и без това неособено стегната регулаторна юзда в САЩ.
Финансовите акули отвъд Атлантическия океан искат ревизия на правилото „Волкър” в закона Дод-Франк, пише в свой материал Reuters. Този закон беше приет с идеята за повече контрол след краха от 2007-2008 година, макар че не върна положението от отменения закон Глас-Стийгъл, който забраняваше на търговското банкиране да има каквото и да било общо с борсовите пазари. Правилото „Волкър” определя, че банките, които приемат депозити, нямат право да ги търгуват за собствена сметка, но запазват правото да инвестират до 3% от основния си капитал в хедж фондове. Те са ограничени в сделките си на дериватния пазар, но могат лесно да заобикалят тази бариера, като основават фирми, които са формално независими. Има и изискване банките да увеличат резервния си капитал срещу лоши кредити.
Именно езикът в правилото „Волкър” се нуждае от корекция, смятат големите инвестиционни банки на Уолстрийт. Те желаят ревизия на езика що е то „собствена сметка” и какво означава „разумни очаквания за поддръжка на достатъчно резервен капитал за задоволяване на нужди в краткосрочен аспект” по отношение именно на лошите кредити.
Още от ноември миналата година лобистите на Уолстрийт работят по въпроса и говорят със сенатори от републиканците, като обаче очакванията са, че скоро няма да има големи промени в американското законодателство. Неназован лобист, който коментира темата пред Reuters, прогнозира, че ще трябват поне 4 години за значима промяна. А за промяна трябват 60 гласа в Сената, където републиканците имат 52 гласа. За подкрепящи идеята се сочат сенаторите Джо Манчин, Хейди Хейткамп, Джо Донъли, Дон Тестър и може би Ангъс Кинг. Твърдо против са Бърни Сандърс и Елизабет Уорън, от които се очаква да организират групата срещу намеренията на Уолстрийт.
Коментари