Спокойно можем да наречен шефа на Google Сундар Пичай най-добре платеният изпълнителен директор в света, след като преди дни Alphabet (компанията майка на Google) го награди за труда му с акции на стойност 199 млн. долара. Макар Лари Пейдж да ръководи Alphabet, Пичай е човекът, който движи най-важните продукти на техгиганта.
Като дете той едва ли е предполагал, че ще стигне дотук. Сундар е роден в Ченай, Индия в семейството на електроинженер и стенографка, има по-малък брат. Не са богати, живеят в жилище с две стаи. Бащата на Сундар забелязва, че синът му е добър в смятането и работата с числа като цяло и започва да насърчава интересите му. А те са насочени най-вече към компютрите и новите технологии.
След като завършва училище, Сундар е приет в Индийския институт за технологии. Той създава софтуер за онлайн игра на шах и това, заедно с други негови постижения в научната дейност, му печели стипендия за престижния американски университет „Станфорд“. Премества се в САЩ и отначало му е трудно да свикне. След време при него отива приятелката му Анджали, двамата се женят, а днес вече имат две деца.
Пичай завършва „Станфорд“, а след това и магистратура в Университета на Пенсилвания. Работи в някои малки компании за кратко, но през 2004 г. идва сюблимният момент в кариерата му – интервюто му за Google. То се провежда в същия ден, в който компанията пуска услугата Gmail. Нает е и първоначално работи по самата търсачка. Има обаче много идеи и една от тях се оказва изключително успешна – именно той е мозъкът зад браузъра Google Chrome.
С успехите растат и отговорностите на индиеца. През 2013 г. му е възложена разработката на Android. Той ръководи и придобиването на Nest през 2014 г. Малко след това вече е начело на почти всички операции в компанията.
Въпреки че няколко пъти от Twitter са му предлагали високи постове и огромни заплати, Пичай остава верен на Google. В екипа той е човекът, който най-добре разбира идеите на Лари Пейдж и ги предава на останалите. Колегите и приятелите му твърдят, че успехът не е го е променил. Самият Пичай смята скромността за полезна. „Добре е да работиш с хора, които те карат да се чувстваш несигурен. Така непрестанно ще се стремиш да надскочиш себе си“, казва той.
Коментари