Мексиканецът Карлос Слим е бил най-богатият човек на планетата през 2012 година с лично състояние от 75 милиарда долара, предаде ИТАР-ТАСС.
72-годишният Слим, който се занимава с телекомуникационен бизнес, е увеличил своето богатство с 13,4 милиарда долара. При това основните му доходи през последните месеци са дошли от банков и застрахователен бизнес.
На второ място е Бил Гейтс с 63 милиарда долара.
76-годишният испанец Амансио Ортега, собственик на модната група Индетекс, е трети по богатство. През изминалата година неговото състояние се е увеличило с 22,2 милиарда долара до 57,5 милиарда долара. Ортега се занимава и с инвестиции в недвижими имоти и газовата промишленост.
Като цяло съвкупното състояние на стоте най-богати хора в света през изминалата година се е увеличило с 241 милиарда долара до 1,9 трилиона долара.
Неотдавнашно проучване установи, че Бразилия и Мексико имат най-много милиардери в Латинска Америка, но събират най-малко такси и данъци.
Бразилия оглавява списъка на милиардерите с 30 души, следвана от Мексико с 11 на брой, се казва в доклад на Икономическата комисия за Латинска Америка и Карибския басейн (ЛАТАМ).
Между 2005 г. и 2007 г. в Мексико са събрани едва 0.18% от БВП под формата на данъци върху недвижимите имоти, а в Бразилия - само 0,44%, според доклад за икономическите елити, неравенството и данъчното облагане на ЛАТАМ.
Повече от два милиарда души живеят с по-малко от 2 долара на ден в световен мащаб - това са крайните различия в глобалната икономика, пишат авторите на изследването.
Рязката концентрация на доходите и богатството в ръцете на малцина "намалява легитимността на капитализма", казват те.
Голямото разминаване между имащи и нямащи също подкопава демокрацията, добавят авторите, защото "спечелване на избори изисква финансиране, което дава предимство на тези, които имат ресурсите".
По-рано тази година, ООН призова за "милиардерски данък" от 1%, което може да повиши с повече от 40 милиарда долара годишно пакета от глобални данъци. Това би могло да помогне на Организацията на обединените нации да увеличи със стотици милиарди долари средствата за развитие.
Коментари