Европейската Финансовата помощ за страните от Западните Балкани, които се стремят да се присъединят към европейския блок, може да бъде намалена или спряна. Финансирането е възпрепятствано от съществени слабости на националните правителства.
Западните Балкани са получили 5,1 млрд. евро като предприсъединителна помощ от Европейската комисия между 2007 г. и 2014 г., се казва в доклад на Европейския съд на одиторите (ЕСО). Сред препятствията за финансирането на изброените страни в доклада се споменават „слаб административен капацитет“ и „липса на политическа воля за институционални реформи“.
“Еврокомисията трябва систематично да прилага стриктни условия и да проследява изпълнението им”, заяви членът на ЕСО Ищван Фазакаш, цитиран от БГНЕС.
Одитът установи отделянето на сравнително малко средства в страните от Западните Балкани в области като съдебната реформа, свобода на медиите и мерки за справяне с корупцията и организираната престъпност. Според доклада въздействието на финансирания от Европейския съюз (ЕС) проект за борба с корупцията в Албания е бил засегнат от липсата на финансови средства и персонал и не е независим от правителството на страната.
“Ако борещите се с корупцията служители в дадена страна не са независими, то така не може да бъде изпълнена никаква цел, това е просто подреждане на витрината”, се казва в доклада.
Фазакаш коментира пред агенция Франс Прес, че повече пари от финансирането отиват за инфраструктурни проекти, отколкото за т. нар. проекти по върховенство на закона.
“По-хубаво е да имаш построен мост, път или детска градина, “след това да поставиш на нея европейското знаме и да кажеш: „Това е спонсорирано от Европа“. Техните основни цели са видимите резултати“, обяснява Фазакаш. Той предупреждава за необходимостта от фокусиране на политическия диалог с ЕС върху правната реформа.
ЕС засега изключва каквото и да било по-нататъшно разширяване преди 2020 г.
Коментари