В течение на половин век Европейският съюз се стремеше към все по-дълбока интеграция, като същевременно приемаше нови членове. През повечето време двата процеса протичаха успоредно. Нарастващият брой държави-членки е част от развитието на европейската интеграция от самото начало.
Днес, с 27 страни членки и население от близо 500 млн. души, ЕС е по-сигурен, проспериращ, силен и влиятелен, отколкото Европейската икономическа общност от 6 държави и с по-малко от 200 млн. души население преди 50 години.
Сега ЕС – общност на ценности, основаваща се на мира и свободата, демокрацията и върховенството на закона, толерантността и солидарността, е най-голямата икономическа зона в света. Разширяването на вътрешния пазар и новите икономически възможности увеличиха просперитета и конкурентоспособността на европейците.
Правителствата на страните членки на ЕС, обединени в Европейския съвет, се споразумяха перспективите за членство в Съюза да обхванат и страните от Югоизточна Европа – Хърватия, бившата югославска република Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Косово съгласно резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, и Турция. През юни 2010 г. Европейският съвет взе решение за започване на преговори с Исландия. Членството ще стане факт само при изпълнение на необходимите изисквания. Постепенният и внимателно ръководен процес на разширяване създава ситуация, от която всички участващи страни печелят.
Коментари