Ние и гърците най-зле третираме боклука си в ЕС


Ние и гърците най-зле третираме боклука си в ЕС
Снимка:

България е на предпоследно място в ЕС по третиране на отпадъците, като по-зле от страната ни е само Гърция. Двете страни са оценени съответно с 8 и 3 точки. На първо място са Холандия и Белгия с 39 точки.

Това показва нов доклад за начина, по който държавите членки третират отпадъците си, информира БГНЕС.

Той демонстрира големи различия между отделните страни.

27-те държави от ЕС са оценени според 18 критерия чрез зелени, оранжеви и червени знамена в области като общ процент на рециклирания боклук, разходи за сметища и нарушения на европейските директиви.

Резултатите са част от проучване, което ще помогне на държавите да подобрят третирането на отпадъците. На челните места в класацията са Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция, като нито една от тези страни няма повече от 2 червени флага.

"Картината, която се очертава от това изследване, потвърждава моите силни опасения. Много държави членки все още складират в сметища огромна част от общинския боклук, най-лошият вариант за управление на боклука, въпреки по-добрите алтернативи и предоставените структурни фондове за финансиране на по-добрите опции. Ценни ресурси се заравят, потенциални ползи за икономиката се губят, не се създават работни места в сектора на управлението на боклука и човешкото здраве и околната среда страдат. Трудно е да защитаваш подобно поведение при настоящите икономически условия", заяви еврокомисарят по околната среда Янез Поточник.

Държавите членки с най-големи пропуски в прилагането на директивите са България, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния и Словакия.

Тяхното изоставане от другите страни се дължи на лоша или несъществуваща политика за превенция на отпадъците, липса на инициативи за отклоняване на отпадъците от сметищата и неадекватна инфраструктура за третиране на боклука.

Силната зависимост от сметищата означава, че по-добрите варианти за третиране на боклука като преработка и рециклиране не се използват достатъчно.

За разлика от тях Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция имат обхватни системи за събиране на боклука, а под 5% от отпадъците се складират в сметища.

Те имат добре развити системи за рециклиране, достатъчен капацитет за третиране и показват добри резултати по отношение на биоразградимите отпадъци. Обикновено те съчетават правни, административни и икономически инструменти за постигане на добър ефект при третирането на отпадъците.

  • Етикети:

Още от ЕС в развитие


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.72168
  • GBP
    1
    2.27758
  • JPY
    100
    1.20745
виж всички
Реклама

Най-четени новини


  • Нов обрат с цената на петрола...
    Нов обрат с цената на петрола...

    Цената на петрола изненадващо поскъпна в сутрешната азиатска търговия на фона на повишаване на вноса на черно злато в Китай, който е най-големия вносител. Нарастването на котировките на петрола до голяма степен е обусловено и от решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да предложи...

  • ЕК ще представи вариант за спиране на...
    ЕК ще представи вариант за спиране на...

    Европейската комисия (ЕК) проучва правни възможности, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва. За целта ЕК проучва договорите и възможността за обявяване на "форсмажорни обстоятелства", което би...

  • Важни прогнози доведоха до промяна...
    Важни прогнози доведоха до промяна...

    Цената на петрола се понижи в ранната азиатска търговия днес, след леко поскъпване в началото на деня вчера. Несигурността около митническата политика на САЩ подхрани опасенията за икономическия растеж и търсенето на енергия, предаде Ройтерс. Очаква се тази година търсенето на петрол в световен...

виж всички