България е сред държавите членки на ЕС, който през 2011 година е заделяла най-малко пари за образование, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Страната ни е отделила само 3.6% от БВП за образование, като най-висок е делът на средното образование с 1.7%. През 2011 г. общите разходи на държавите членки на ЕС са възлизали на 49.1% от БВП, от които 5.3% са били заделени за образование. Това се равнява общо на 347 милиарда евро. Най-много средства са били заделени за средно образование - 2% от БВП, а за предначално и начално образование – 1.7% от БВП.
Като съотношение с БВП най-много средства за образование през 2011 година са заделили Исландия (7.9% от БВП), Дания (7.8% от БВП) и Кипър (7.2% от БВП). Образованието е имало най-голяма тежест в държавните разходи в Естония (16.9% от общите разходи), следвана от Исландия с 16.7%. В дъното след България се нареждат Словакия с 4% от БВП, Гърция и Румъния с 4.1% от БВП. В Германия и Италия държавните разходи за образование също са били под средното равнище, сочат данните на Евростат.
Коментари