България трябва да повиши качеството при разходването на финансови средства в секторите „Образование” и „Наука и развойна дейност”, сочи нов доклад на Европейската комисия.
Докладът е посветен на ефективното изразходване на държавни и европейски средства за развитието на икономиката във всички 27 страни-членки на ЕС и е част от стратегията за развитие на икономиката и трудовия пазар, приета от ЕС през това лято. Фокусът на доклада е върху развитието на научната и развойна дейност, както и на здравеопазването.
Съгласно данните, които ЕК предоставя, през последните две години средствата за научна и развойна дейност у нас непрекъснато намаляват. През 2011 година България е харчила едва 0,25% от БВП за научна и развойна дейност. През 2010 година този процент е бил 0,28 на сто. Страната ни се нарежда на пето място отзад напред по отделени средства за наука, като в тази негативна класация пред нас са само Латвия, Литва, Малта и Словакия.
Най-много пари за наука дава Финландия – 1,09% от БВП. Средното ниво за ЕС е 0,73% от БВП.
Интересен факт е, че само Австрия и Словения са увеличили средствата за научна и развойна дейност през 2011 година спрямо 2012 година.
Друг интересен факт е, че по отношение на доброволното предоставяне на статистически данни за финансирането на наука и научна дейност, за финансирането на енергийния сектор, транспортния сектор и сектора на комуникациите, България не участва и не предоставя данни на ЕС. Данни се дават само по официална държавна линия при разпределението на държавния бюджет.
Ивайло Петров
Коментари