Смяна на доставчика на ток в рамките на само 24 часа и без такси за клиенти, които правят такава смяна - това е едно от предложенията в "Бялата книга" на Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER), насочени към ЕК. Сега промяната отнема месец-два.
За да се избегне претоварване на потребителите, във фактурите следва да се представя само важна информация за сметките. Трябва и да се гарантира и поне двегодишен достъп до данните на всички клиенти независимо от типа на измервателните уреди, изтъкват от CEER. Така хората ще могат да видят черно на бяло как се е променяло потреблението им и съответно - сметките им преди и след смяната на доставчика на ток, пише в. "Сега".
В България засега няма голямо желание да се сменя доставчик. Справка на Комисията за енергийно и водно регулиране показва, че в рамките на миналата година едва около 1000 битови потребители са сменили доставчика си. Битовите потребители могат да изберат доставчик на ток, различен от трите големи ЕРП-та, ако търговец на ток им предлага по-изгодни цени. Плюс е и това, че хората няма да бъдат длъжни да се отказват от регулираните цени и могат отново да се върнат на контролирания от регулатора пазар. В България в последните години големите компании купуват ток от свободния пазар, докато малките фирми като цехове, фризьорски салони, баничарници и др. са на същите тарифи като домакинствата.
От Министерството на енергетиката оправдават липсата на интерес към свободния пазар на ток с факта, че процесът обикновено е дълъг и може да отнеме и пет години. За да се опростят процедурите, ще бъде създадена специална пътна карта за либерализацията на пазара. С какво и как тя би помогнала на потребителите, не е ясно.
Коментари