За първи път срещам възможност за реална диверсификация за доставките на компресирана газ от Азербайджан през Черно море между Грузия и България.
Това каза премиерът Бойко Борисов след съвместно заседание с грузинския си колега Ника Гилаури в Тбилиси.
"Ако страната има пристанища за втечнен газ и може да доставя втечнен газ до българските пристанища на Варна и Бургас, ние ще поработим активно за меморандум за доставка на втечнен газ до нашите пристанища", каза на пресконференция след двустранната среща Борисов, припомняйки, че през Босфора не могат да минават кораби с втечнен газ, съобщи БНР.
Борисов отбеляза, че на разговорите са се договорили да направят тристранна среща, заедно с премиера на Турция Реджеп Ердоган.
"Би могло чрез суапови сделки да се продава електроенергията и на Грузия, и на България в различни посоки", отбеляза Борисов.
Това във вътрешен план означава да инвестираме повече пари в електропреносна система с по-малко загуби, уточни той.
Премиерът каза, че в близко бъдеще ще се проведе среща на ниво министри на финансите, икономиката и енергетиката на двата кабинета, за да работят съвместно по темите.
"Грузия винаги е имала подкрепата на България и в най-тежки времена", каза още Борисов. Той отбеляза, че и Грузия, и България имат еднакви цели и една посока - НАТО и ЕС, а въпросът е как да се използва геостратегическо положение на двете страни, за да може двата народа да печелят повече от това, че се намират в едно от най-трудните места в света.
Премиерът Гилаури отбеляза, че в отношенията между двете страни има области, в които можем да се стремим към развитие, като например транзита на компресиран втечнен газ през Черно море, търговия с електроенергия от Грузия през Турция към България и Европа, както и увеличаване на търговския оборот между двете страни.
"Смятам, че интензифицирането на тристранните отношения между Грузия, Турция и България ще спомогнат Грузия и България да се превърнат във врати между Европа и Азия. Имам предвид жп връзката между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена тази година и аналогично развитие от другата страна - между България и Турция", посочи домакинът.
Сред обсъдените днес проекти е бил и такъв за ферибот за автомобили.
Ника Гилаури изрази надежда, че визитата на премиера Бойко Борисов ще даде нов стимул за икономическите отношения между България и Грузия, защото политическите вече са постигнали едно добро ниво.
Запитан за финансирането на енергийните проекти, Гилаури заяви, че такива проекти не само може, но и трябва да бъдат финансирани с европейски средства, защото едно от най-големите предизвикателства пред ЕС е изграждането на обща енергийна политика и всеки проект, който води до диверсификация подпомага тези стремежи. Според него обаче тези енергийни проекти са рентабилни сами по себе си и биха привлекли и частни инвестиции.
Министър-председателят Бойко Борисов каза, че това не се прави в ущърб на трети страни, а се търси по-евтина газ:
"Ако те, на базата на нашите договори, свалят още цените, ще вземаме руски газ, но ако продължат да държат високи цени, ще търсим алтернативни варианти."
Коментари