"Газпром" прави всичко, за да може строителството на газопровода "Южен поток" да започне в определените срокове. В името на това монополистът е готов даже да плати българската част от тръбопровода – иначе страната няма да подпише споразумението за строителството, което "Газпром" е изключително важно да подпише през ноември тази година, пише "РБК Дейли".
Заради липсата на средства в България "Газпром" може да поеме финансирането на участниците в проекта за сметка на бъдещите такси от транзита през българския участък от трасето, предава ПРАЙМ /част от РИА "Новости" - бел.ред./, позовавайки се на източници. В противен случай монополистът може да не получи навреме решение от борда на директорите на South Stream Bulgaria за започване на строителството на газопровода /по план то се очаква на 15 ноември тази година/.
За това предупреди в началото на седмицата министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Според него, София може да не подпише споразумението за строителството на "Южен поток", защото руската страна е предявила нови изисквания към финансовия модел, преди да се съгласи да предостави отстъпка по цената на газа /от 1 април тази година тя на 11,1%/. Но България не разполага с тези пари /първоначално се предполагаше, че строителството ще бъде платено чрез проектно финансиране – 70% ще бъдат отпуснати от банки, 30% ще са пари на участниците/. От "Газпром" вчера отказаха коментар.
"Газпром" твърдо възнамерява да започне строителството през тази година, а по друг начин няма как да се получи съгласието на България", заяви анализаторът на "Тройка Диалог" Валери Нестеров. При това по-рано "Газпром" имаше вариант да замени България и Румъния, но с тази държава беше още по-трудно да се договори, отбелязва експертът.
За "Газпром" сроковете са важни, защото е необходимо да изпълни програмата за строителство на газопроводи, а без "Южен поток" над половината от планираните магистрали ще бъдат ненужни", добавя изпълнителният директор на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин. По-рано монополистът вече заяви, че ще строи едновременно две отсечки от "Южен поток", а не една, както по-рано беше планирано. В резултат през 2015 г. мощността на тръбопровода ще бъде 31,5 милиарда куб.м. "Газпром" вече е започнал активна подготовка за започване на строителството: вземането на окончателно инвестиционно решение е планирано за ноември, заваряването на първите връзки – през декември тази година.
Редактор: Георги Иванов
Коментари