Ситуацията в Кипър е извънредна и вече дава своите негативни резултати. След като в събота, в отговор на искането на ЕС и МВФ за еднократен данък върху депозитите, Централната банка на Кипър забрани на всички местни финансови институции да извършват преводи и платежи, както в страната, така и в чужбина, паниката излезе далеч извън пределите на островната държава.
В случай че Кипър реши да отхвърли условията на ЕС за налог в размер на 6.75% за депозити под 100 000 евро и 9.9% за тези над посочената сума, ситуацията би могла да вземе неочакван обрат и разпадът в еврозоната да придобие ясни очертания, съвсем скоро след гръцката криза. В дългосрочен план сделката за Кипър поставя под съмнение по-нататъшното стабилизиране на финансовите потоци в региона и подкопава цялостното доверие в банките.
Случващото се провокира незабавна реакция от страна Русия, която заяви, че въведеният данък прилича на конфискация и може да доведе до ревизиране на отношенията с Кипър. Причината е, че 37% от депозитите в местните банки, възлизащи на около 68 млрд. долара, са на чужденци, сред които най-многобройни са руснаците. Според различни оценки депозитите на руски граждани и институции в Кипър са между 20 и 35 млрд. евро.
Пазарите реагираха почти мигновено и още днес акциите на европейските и азиатски борси се смъкнаха рязко, поради опасенията от засилване на дългова криза в ЕС. Ситуацията се отрази и на валутната търговия. В момента стойностите на еврото спрямо долара, бележат най-ниските си нива за последното тримесечие.
В средносрочен план се очакват негативни последици и върху имотния пазар на островната държава. Доскоро Кипър беше една от желаните инвестиционни дестинации за чужденци и особено за руснаци. В случай, че правителството каже „да” на исканата от ЕС промяна на финансовите условия, твърде вероятно е инвеститорите да оттеглят интереса и финансите си към най-близките аналогични пазари.
Коментари