Опасни ли са асансьорите в България?


Опасни ли са асансьорите в България?
Снимка: БГНЕС

3401

В България има над 90 хиляди опасни асансьора. Това заяви председателят на Българската асансьорна асоциация Николай Маринков пред БНР.

Повод за думите му е нова наредба, според която от 2024 г. ще бъде задължително в жилищните сгради с такива съоръжения под всеки праг на асансьорната кабина да има предпазен метален щит по цялата широчина на разположената пред нея врата. Целта е да се удължи кабината и да предпази хората от пропадане в шахтата.

Още: До 2024 г. вратите на всички асансьори трябва да се сменят с автоматични

"В България са произведени от вече несъществуващия държавен асансьорен завод 90 хил. асансьора без щит по една технология, която е по-стара дори от тази, която е на асансьорите с решетки. Решетката е устройство за безопасност, каквото липсва в огромна част от асансьорите - тези, които най-общо са в панелните сгради. Тези 90 хил. асансьора са като едни запорожци от най-първите, на които спирачният път не е 35 метра, а е 100 метра, няма ербег, няма безопасни колани, няма какво ли не, изгнили, в безумно състояние. Те категорично са опасни за ползвателите им. Ако те бъдат проверени както трябва, ще трябва да бъдат спрени веднага. Това е порочна практика, създадена от самото начало", посочи Маринков.

"В ЕС има един стандарт за старите асансьори. Той описва 80 риска, които съществуват при старите асансьори. Част от този риск е за този щит. Абсурдно е, че се даде срок от 9 години за поставянето му в България. Това е всеобща безотговорност", смята той.

Според него Държавната агенция за метрологичен и технически надзор не си върши работата, а инцидентите с асансьори не са спрели, но се прикриват от Агенцията, която само симулира дейност.

"Имаме безпрецедентна ситуация - хората ги е страх от асансьорите в България", подчерта Маринков.

По думите му един асансьор, който се произвежда в днешно време по европейска директива, е абсолютно безопасен. Но става дума само за асансьорите от последните 20-30 години.

"Трябва да се направи програма и да се даде разумен срок на хората от около 10-15 години, в които да отстранят рисковете при старите асансьори и да се модернизират асансьорите така, че да са напълно безопасни. В България сме доникъде. Това е въпрос на елементарна държавна политика", каза още Николай Маринков.

 

Още от Имоти


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81532
  • GBP
    1
    2.35585
  • JPY
    100
    1.18063
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички