Ако не искаме да продаваме имота си, това вече ще можем да декларираме в специален регистър "ИмотиГард".
Това съобщи на пресконференция Ангел Ангелов, учредител и председател на Българската асоциация на ощетените собственици на недвижими имоти, предаде БТА.
С този регистър от асоциацията се надяват да намалят имотните измами.
Регистърът не ни дава обаче правна защита, а по думите на Ангелов показва, че имаме отношение към имота ни.
В регистъра ще може да се вписват имоти по административните им адреси, по номер на поземления имот, кадастралния номер, номера на землището, името на местността, в която се намира недвижимата собственост, която не желаем да продаваме.
Регистърът работи от 1 януари и е безплатен.
От 15 февруари вписването на имота ще може да става чрез електронен подпис, чрез потвърждение с SMS, а сега това може стане на място. До момента в регистъра има вписани около 25 имота.
За миналата година са работили по 14 случаи на имотни измами във всякакви форми, съобщи по-рано Ангелов пред БНР.
"Имотната мафия" е нещо, за което много се говори, но много трудно можем да го определим. Ако един бизнес може да донесе 30-40 хил. евро за 10 дни, той много трудно може да бъде спрян. Поредицата от документи, които се създават, за да бъде сменен собственикът или родството, така че някой да се представи за собственик на имот и да успее да го продаде, е доста сериозна. Това е цялата общинска, данъчна и държавна администрация. За радост действията на държавата в последните години пресякоха част от тях, но все още администрацията може да бъде пробита, посочи той.
Коментари