Комерсант: Внимавайте с българските имоти


Комерсант: Внимавайте с българските имоти
Снимка:

611

Руснаците продължават да търсят усилено наши имоти, твърдят от инвестиционните компании. Намирането му обаче отваря път към немалко главоболия, предупреждава руската преса.

България е един от двата най-рискови пазара на недвижими имоти в Европа, където господства беззаконие, се казва в анализ на "Комерсант".

Всяка пета българска строителна фирма е в банкрут. Незавършеното строителство е често срещано и чуждите клиенти могат да се опарят от това, пише в статията.

Руснаците са уморени от жилищните проблеми в страната си и все по-често се интересуват от недвижимост в чужбина. Много често в Европа цените са по-ниски, а качеството на имотите по-високо, отколкото в Русия. Но и тук те се сблъскват с проблеми, особено в България, пише в анализа на "Комерсант", цитиран от БГНЕС.

България заедно с Черна гора и Испания освен, че са популярни туристически дестинации отскоро се превърнаха и в места, където руснаците купуват ваканционни имоти. Тези три страни обаче влизат в рисковата група, където купувачите трябва да са винаги нащрек.

"В периода от 2001 до 2008 в тези държави активно се строеше, хората купуваха недвижимост още на стадий проект. Но с настъпването на кризата продажбите спряха. Банките се презастраховат и на практика престанаха да отпускат кредити на строителните предприемачи. Много компании, останали без финансиране, не можаха да продължат строителството на даже продадените обекти. В тези страни механизмът за контрол над строителството работи лошо. Например, нито в Испания, нито в България държавата не ограничава масовото презастрояване на крайбрежието. Със строителството и продажбата на недвижимост се занимават хора, която няма необходимия опит и професионализъм", коментира експертът Анна Левитова.

Например, известен е случай, когато в Черна гора къщите се строяха на земя, предназначена не за жилищно строителство. В крайна сметка собствениците не само се лишиха от апартаментите си, но и не получиха никакво компенсация.

Още една история за незавършеното строителство - на петзвездния голф курорт Corvera Golf and Country Club в Испания, припомня Станислав Зингел, президент на международната агенция за недвижими имоти "Гордън Рок". Строителите на проекта компанията Calidona банкрутира, оставяйки стотици клиенти без обещаните апартаменти.

Във връзка с икономическите проблеми на Испания мнозина експерти прогнозират увеличаването на броя на дългостроящите се обекти. За деветте месеца на 2012 броят на новите проекти на испанския пазар на недвижимост е намалял с около 80 хиляди. През тази година ще бъдат завършени само 170-180 хиляди строящи се обекта, а през следващата още по-малко – 150-160 хиляди.

Станислав Зингел отбелязва, че традиционната причина за възникването на масовото недострояване е кризата на спекулативните пазари на недвижими имоти. "В Европа на първо място към тях спадат България и Испания. Именно в тези страни строителните компании най-често в сравнение с останалите изпитват различни финансови проблеми, чийто апогей е реалният банкрут", коментира той.

В България всяка пета фирма е в банкрут.

"Преди покупката на имот на стадий строителство трябва да се поинтересувате от състоянието на компанията, да прочетете отзивите в интернет, да се запознаете със завършените проекти. Основният критерий за надеждност на строителя е големият опит на строителния пазар. Освен това в тези страни няма закони, защитаващи правата на инвеститорите, и лошо работи механизма за строителен контрол", предупреждава експертът от Tranio.Ru Марина Филичкина.

  • Етикети:

Още от Имоти


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички