Към края на месец юни 2012 г. се забелязва лек спад в продажните цени на жилищните имоти. Статистиката на Форос показва, че средният спад в цените за страната е в размер на 1.76%.
Най-голям спад има на територията на град Пловдив, където продажните цени са намалели с 4.83% спрямо декември 2011 г. В столицата пък цените намаляват с 2.6% за периода. Спадът във Варна, Бургас и Добрич е съответно от 0.99%, 0.37% и 0.90%.
В столицата клиентите са склонни да заплатят за покупка на апартамент средно около 70 000 евро, във Варна – 60 000 евро, в Бургас – 38 000 евро. Процентът на корекция между офертната цена и цената, при която се сключва сделката остава на нивото си от 2011 г. - от 2 до 20%.
„Покупателната сила на средната работна заплата, измерена в кв.м жилищна площ” средно за страната през първите три месеца на 2012 г. достига 0.83 кв.м. През първото тримесечие на 2011, 2010, 2009 и 2008 г. този показател е съответно 0.73, 0.63, 0.47, 0.37. Това се дължи основно на голямото понижение в цените на имотите през последните четири години.
През първите месеци на 2012 г. не се забелязват значителни промени в търсенето на имот според типа строителство. Търсят се както жилища ново строителство, така и старо, включително и панел.
Купувачите с по-ограничен бюджет предпочитат панeлни жилища, предвид по-ниската цена и по-голямата реална площ. Продължава интересът към новите сгради в затворени комплекси заради приятната атмосфера и допълнителните удобства, които предлагат те.
Същевременно липсва интерес към закупуване на жилища в сгради, построени около 2000 година, които са обитаеми, но поради някаква причина не са получили Акт 16.
В някои градове,, като Варна и Бургас например, подобни сгради не са рядкост в широките им центрове. Въпреки че цените на тези имоти са средно с 5 000 – 8 000 евро по-ниски, купувачите са предпазливи и не са склонни да направят компромис.
Причините са, че липсата на разрешение за ползване обичайно означава, че сградите са проблемни - често построилите ги фирми вече са фалирали и липсва документация. Страхът от промяна в законодателството и необходимостта да бъдат направени допълнителни разходи за узаконяване също са водещи.
Най-търсени са апартаментите с две и три стаи (60-120 кв.м). В столицата се наблюдава тенденция на замяна на тристайни апартаменти за жилища с още една спалня с площ до 180 кв.м. Подобна ситуация се наблюдава и в някои от останалите големи градове, където търсенето на 3-стайни, 4-стайни и многостайни апартаменти през последните месеци е нараснало. Най-слабо от началото на годината е търсенето на едностайни жилища, въпреки ниските им цени.
Основен купувач на пазара на жилищни имоти в страната остават българските граждани. Сред чуждестранните клиенти най-голяма е групата на руснаците, като през 2012 те са дори повече от предходните години. Броят им съставлява приблизително 13-14% от всички купувачи през първото шестмесечие на годината.
Руснаците търсят сравнително малки апартаменти (2-стайни), ново строителство, задължително с Акт 16, завършени „до ключ”, а водещ фактор е цената. Често клиентите са възрастни хора в следпенсионна възраст, които желаят да се установят за постоянно в България заради по-ниските цени на имотите и на живота у нас и същевременно близостта на двата народа в културно и езиково отношение.
Прогнозата на компанията за второто полугодие са, че пазарът ще се запази относително стабилен, като колебанията в цените и наемите отново ще са в размер до +2 - -5%.
Коментари