Когато решите да купувате жилище, което ще бъде финансирано от банка, първото нещо, което трябва да направите е да посетите поне 2-3 банки, за да се запознаете на място с техните условия.
Това съветва адвокат Милена Миткова.
Едва след избора на банката трябва да започнат огледите на имоти, а не обратното първо да се тръгне по огледи, а после да мислим как ще ги финансираме и от коя банка. Това е грешна процедура, обяснява експертът в интервю за портала ceb.bg.
Когато се спрем на банка, чиито условия са най-приемливи за нас, следва да започнем да договаряме с тази банка размера и условията, при които ще ни бъде отпуснат този кредит. Банката обикновено изисква документи, с които да удостоверим нашия доход и съобразно него преценява какъв размер на кредита би могла да ни отпусне. Когато имаме едно предварително съгласие за отпускане (на 300 000 евро примерно), тогава вече знаем какво жилище да търсим, каква част следва да финансираме ние и т.н., посочва Миткова.
Вероятно най-голямото безпокойство на кредитополучатели, когато теглят ипотечен кредит, е свързано с тяхната възможност да ги погасяват. Миткова пояснява опциите за облекчаване на вноските.
Повечето възможности включват намаляване на месечната вноска с не повече от 50% за някакъв период от време, като обикновено това са шест месеца. След това имате право на още шест месеца т.е. така се получава едногодишен период, в който вие ще заплащате 50% от дължимата вноска по кредита това е т.нар. преструктуриране. То най-често представлява именно това - намаляване на вноската за някакъв период от време.
Другото, което би могло да се случи, ако вноските по кредита станат непосилни за вас, тъй като банката, с която сте сключили кредита вдигне доста високо лихвите и не можете да се споразумеете с нея за нови условия, е т.нар. рефинансиране. То представлява кредит от друга банка, чиито условия са по-изгодни. С този кредит погасявате кредита на първата банка и в това се състои рефинансирането. Тук нещото, с което трябва да се внимава много, когато подписвате договор за кредит, е да сте наясно с условията и по-точно с т.нар. наказателни такси при предсрочно погасяване, защото може да се окаже, че тази наказателна такса е толкова висока процентно, че на вас не ви е изгодно да се преместите в друга банка. Повечето банки отмениха своите наказателни такси, когато погасяването на кредит е с лични средства, но когато се извършва със средства от друга банка, т.е. при рефинансиране, наказателната такса остава.
В момента цените на жилищата са повече от поносими, смята юристът.
Освен това много от продавачите са притеснени, тъй като не могат да обслужват свои заеми и кредити и е възможно още повече да падне цената при директни преговори, така че аз лично смятам, че моментът е изключително подходящ за покупка на недвижими имоти.
Коментари