Простено ви е ако мислите, че златните медали на Олимпийските игри са направени от злато. Мнозина допускат тази грешка. Те всъщност съдържат едва 1.34% от ценния метал, 92.5% са сребро и 6.16% - мед.
Дали обаче трябва да гледаме отвисоко на среброто, като по-бедният брат на златото?
На този въпрос отговаря британското издание The Telegprah.
На пръв поглед е така – през последните пет години, златото като инвестиция носи възвръщаемост от 137%, спрямо 109% за среброто, а цените за последната година падат със съответно 0.25% и 32%.
Въпреки това обаче анализатори изтъкват, че и среброто не трябва да бъде подминавано като алтернатива на безопасно убежище за капитала.
„Правителствата печатат пари – това е всичко, което знаят. Така че купувайте реални активи като среброто и ще оцелеете.” – смята инвеститорът Джим Роджърс.
Както всяка друга стока, и котировките на среброто зависят от търсенето и предлагането, но в конкретния случай ситуацията е малко по-сложна. Тъй като металът се използва широко в индустрията, цената му зависи от глобалната икономика, и особено от представянето на Китай. Според последната статистика на Пекин обаче, производствената активност в страната удря седем месечен минимум, накърнена от слабото потребление най-вече в Европа.
„Очакваме цената на среброто да достигне средно 31.60 долара за 2012 г., под предходната ни прогноза за 33.40 долара” – коментира Джони Тийвс от UBS.
Не всички обаче са съгласни с подобно становище.
Дейвид Джоли от Mitsui & Co е убеден, че има причини за оптимизъм. Спред него, засиленото доверие в глобалната икономика ще доведе до оживление на покупките на метала. Ако Дейвид Джоли се окаже прав, сега е моментът да се заредите със сребро на изгодна цена.
И Джим Роджър е съгласен, че ако трябва да се избере един ценен метал, то това е среброто, не златото.
Коментари