Дилърите на финансовите пазари и страстните комарджии могат да си вземат бележка.
Учени от Япония са установили, че химикал в мозъчна зона, свързана със сензорните и наградните системи, играе ключова роля за начина, по който хората реагират на болката от финансова загуба, предаде Ройтерс.
Изследването на специалисти от университета на Киото открива пътя към разработването на медикаменти за лечение на проблемни комарджии.
То освен това може да обясни какво се случва в мозъка на дилърите от Уолстрийт и лондонското Сити от началото на финансовата криза през 2008 г.
"Патологичният хазарт в обикновените казина е сериозен проблем, но е интересно и как реагират играчите от "казина" като Уолстрийт и лондонското Сити. Иска ни се да вярваме, че всички ние сме свободни да взимаме каквито решения пожелаем, но настоящето проучване показва, че нещата не са толкова прости", се казва в коментара, придружаващ публикацията в сп. "Molecular Psychiatry".
За целите на изследването учените от университета на Киото са сканирали с позитрон-емисионна томография мозъчната дейност на 19 здрави мъже, след като им била поставена хазартна задача.
Експериментът е показал, че невротрансмитер - химическо сигнално вещество, известен като норепинефрин или норадреналин, играе ключова роля в реакцията при загуба на пари.
Изследователите са установили, че при хората с ниски нива на транспортьори на норепинефрина са повишени нивата на химикала във важната мозъчна зона.
Това предизвиква повишена възбуда и понижена чувствителност към болката от загуба на пари.
При доброволците с повишени нива на транспортьори на норепинефрина и съответно с понижени нива на норепинефрин или норадреналин се наблюдава т.нар. "страх от загуба" - по-ясно изразена реакция към загубите, отколкото към печалбите.
"Изследването показва, че човешкият апетит за риск е свързан с начина, по който химическите сигнални вещества функционират в мозъка", казва Дерек Хил, специалист от Университетския колеж в Лондон, който не е участвал в проучването.
Коментари