„Защото е по-лесно камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство” – казва Исус в евангелието на Лука. Кои нации в света чувстват по сърце тази притча, и кои са убедени, че по-облагодетелстваните от тях заслужават късмета си?
Според глобално проучване на GlobeScan, проведено в над 23 държави, едва около 39% от хората по света не гледат с недоверие на богаташите.
Най-висока толерантост проявяват жителите на Австралия – 61%, следвани от Канада и САЩ – с по 58%. А най-склонни да сочат обвинително с пръст „маскарите” са гърците, от които едва 9% вярват в честно натрупаното състояние, следвани от руснаците с 16%, и Испания и Турция, с по 20%.
Логично е, че колкото по-силно се представя икономиката на страната и колкото по-малка е корупцията, толкова по-благосклонно ще е обществото към богаташите.
Културата обаче също играе своята роля – англо-саксонците например, както и азиатците, особено в Китай и Индонезия, не бързат с подозренията.
И, противно на очакванията, оказва се, че корпуцията не винаги е определящ фактор. Индексът за Китай, изготвян от Transperancy International, е едва 3.6 (колкото по-ниска стойност, толкова по-зле). От друга страна, във Франция, където показателят е седем, едва 31% от хората вярват, че богаташите за заслужили състоянието си. В Чили картината е почти аналогична – 7.2 и 30%.
Наистина, не е изненадващо отношението на руснаците и Гърция – страни, в които показателят за корупция възлиза на съответно 2.4 и 3.4 пункта. В Испания обаче той е значително по-висок – 6.2 на сто, което не прави хората с тлъсти банкови сметки по-харесвани.
Коментари