Хората в мегаполисите поставят на четвърто място покритието на мобилните мрежи като фактор за доброто качество на градския живот, наред с водопреносната система и социалните пространства – от кафенета до места за забавление.
Това установи ново проучване на Ericsson сред 100 млн. души, които живеят в 13-те от най-големите градове в света.
Замърсяването на въздуха и липсата на паркинги се нареждат в дъното на класацията.
Придвижването до различни локации причинява най-много стрес в градската среда, а информацията, получавана чрез мобилните мрежи, може да облекчи този стрес, заключва проучването.
Около 40% от градското население използва смартфони и разчита на информация, предоставяна през мобилни мрежи, за да се справя с ежедневните си задачи, сочат данните.
Основното предимство на живота в града се изразява в достъпност до ресторанти, кафента, места за забавление и пазари. Хората в градовете са по-активни в социално отношение и техните социални кръгове са много по-широки от тези на хората, живеещи в други населени места.
Проучването показва, че времето за придвижване от работното място до дома и обратно в тези 13 града е средно 2,20 ч на ден.
Хората са по-спокойни, когато знаят колко дълго ще бъдат в трафика, тъй като това им позволява да използват времето си по-ефективно. В този смисъл смартфоните станаха незаменимо средство при придвижване, коментира Микаел Бьорн, ръководител „Проучване” в Ericsson ConsumerLab.
Познаването на начините, по които хората избират да се придвижват, ще ни помогне да определим какъв тип услуги биха били най-полезни за тях. Например, хората, които се придвижват с колело, ще имат полза от услуга, предоставяща им указания към кои велоалеи да се насочат. Тези, които използват обществен транспорт, ще имат нужда от разписания, обновяващи се в реално време. Или, за тези, които шофират, полезна ще бъде GPS система, предоставяща трафик информация в реално време, която може да спести престоя в задръстването и стреса, продължи той.
Коментари