На пръв поглед, изглежда да има само две причини да останем на работата, която мразим – имаме нужда от парите или не намираме по-добро предложение. Или и двете.
Всъщност, ако се тормозите само за да можете да плащате сметките, сигурно ще ви подейства окуражаващо да чуете, че печелите и други предимства от своята саможертва. Ето още няколко причини да не бързате да напуснете, споменати от изданието Business Insider.
1. Да не приключваме песента на нисък тон
Психолози предупреждават, че не е добра идея да сменим работното си място, когато се чувстваме разочаровани или отчаяни. В такъв случай гневът и огорчението може да ни преследват с години. Опитайте първо да подобрите позициите си в компанията, в която работите и приключете песента на висок тон – в момент, в който се издигате към върха, а не падате към дъното. Така ще знаете, че изборът да напуснете е бил взет свободно, а не по принуда.
2. „Погледни гредата в собственото си око”
„Защо гледаш сламката в окото на брата си, пък гредата в своето око не усещаш?” Тези думи на Исус важат за всички ситуации и днес. Помислете – за пръв път ли ви се случва да попаднете на заядлив шеф, завистливи колеги и неблагодарни подчинени? Ако отговорът е не, тогава ви предстои най-трудната стъпка – да потърсите вината и в себе си. Преди да търсите нова работа, замислете са какви са собствените ви недостатъци и ги коригирайте, за да започнете на чисто.
3. Помислете за дългосрочните цели
Глупаво е да напуснем работа, водени от емоциите си, ако разумът ни признава, че заеманата към момента длъжност е само една стъпка от кариерата ни.
Помислете за дългосрочните си цели. Ако смятате да се изкачите към върховете, не разчитайте, че всяка гледка, разкриваща се след поредния завой, ще е красива.
4. Имате възможност да подобрите положението си
Няма работно място, което да е съвършено – проблеми има навсякъде. Не се предавайте на отчаянието. Ако все още намирате, че има дори и малък шанс да обърнете играта в своя полза, значи е рано да развеете бялото знаме.
5. Учите се
А дали не сте нещастен, защото научавате твърде много, питат психолози. Понякога забравяме, че ученето е болезнен процес, особено ако е твърде интензивен.
Новопридобитите ви лични и професионални качества обаче ще ви бъдат от полза в бъдеще.
6. А как ще изглежда на CV-то ви?
Колкото и непоносима да изглежда работата ви, ако напуснете твърде скоро, това няма да стои добре в CV-то ви. На всяко интервю ще трябва да давате пространни обяснения за действията си, и да пребродите минно поле, защото не би било във ваша полза да критикувате бивш шеф.
В същото време обаче, ако на предходните си длъжности сте се задържали за повече от две години, можете да си позволите риска.
Защото, ако стресът наистина ви идва в повече, и ако е започнал да руши здравето ви, никакви аргументи не би трябвало да ви задържат в офиса.
Анна Уолф
Коментари