Завършването на университета си е малко страшничко. Няколко години сте били отдадени предимно на купони и на изкуството да се борите с махмурлука. Сега обаче стартира животът ви като професионалисти. Започвате нова работа в истински офис с възрастни хора и ще се наложи да се превърнете в един от тях. Сайтът LearnVest ни запознава с някои от основните предизвикателства, пред които младите хора се изправят в началото на кариерата си.
1. Критицизъм. Където и да работите и за колкото и безгрешни да се смятате, критиката към вас ще дойде рано или късно. Изключително важно е да се научите да се справяте с нея. Не е лесно да те критикуват, когато си работил здраво, но ако някой по-висшестоящ ви каже, че не е доволен, вероятно е прав. Но пък за вас винаги има място за подобрение. Не приемайте критиката лично, а я използвайте като инструмент да се усъвършенствате. Ако покажете, че сте разстроени или ядосани, ще направите лошо впечатление.
2. Искане на повишение. Самата идея да поискате от шефа повишение на заплатата ви кара да се потите. Това е нормално, но ако чувствате, че сте си заслужили парите, няма нищо лошо да попитате. Подгответе се да докажете защо сте подходящ за по-високо заплащане или по-горна позиция. Не се срамувайте да показвате, че цените собствения си труд. Все пак не ставайте и арогантни – ако ви откажат, не нахалствайте прекалено.
3. Отношенията във фирмата. Ако сте нови в даден офис, може да ви отнеме време да свикнете с ритъма на работа на колегите си. В началото е по-добре да не се намесвате във фирмените отношения, макар че това невинаги е възможно. Със сигурност обаче можете да се въздържате от клюкарстване и обсъждане на колегите зад гърба им. Помнете, че вече не сте в гимназията и подобно поведение няма да ви спечели нищо. Също така не е препоръчително в началото да се оплаквате прекалено. Бъдете себе си и работете здраво, отношенията ще се изгладят малко по малко.
4. Рождени дни, сватби и други празници на колеги. В някои офиси е доста важно всеки служител да отбележи личните си празници и значими моменти. Скоро след започването на работата ще установите какви са традициите на работното място. Може би се събират пари за подарък или просто се надписва обща картичка. Включвайте се в подобни неща с желание, дори още да не познавате добре празнуващия. Иначе хората ще ви помислят за сухар, който се цепи от колектива.
5. Да работиш с врага. Едва ли ще се разбирате еднакво добре с всички колеги още от първия ден. Не е нужно всички да ви харесват, но трябва да се постараете да изградите продуктивни връзки с тези хора. Не се фокусирайте върху нещата, които ви дразнят в тях. Идеята е да направите общата ви работа възможно най-безболезнена, дори ако това означава да не се връзвате на неуместни шеги или коментари. Съсредоточете се върху собствените си задължения и ги оставете да направят същото.
Коментари