Народът казва, че парите не могат да ти купят щастие. Социологическите проучвания обаче демонстрират друга реалност. Според анкета, проведена от Gallup, 100% от членовете на домакинства с доходи над $500,000 годишно споделят, че са доволни от живота. Дори и по-скромни суми помагат – нито един от респодентите с долна граница на доходите от 100 000 долара не се счита за нещастен.
Въпреки това, сред средно заможните се наблюдават сериозни различия относно преценката им за собственото им емоционално състояние. Докато някои са убедени, че парите им осигуряват всичко необходимо, за да се радват на всеки божи ден, други все още се оплакват от мрачни настроения.
Защо за някои парите осигуряват щастие, а за други – не? Отговорът е логичен – зависи как ги харчите.
Факт е, че солидната банкова сметка осигурява спокойствие, но много от удоволствията, която ни разведряват, не струват чак толкова скъпо.
Как да си купим щастие, съветват психолози, цитирани от CBSNews.
1. Не изразходвайте прекалено големи суми за фиксирани разходи
Изглежда разумно да избереш по-уютния дом от тези, на които си хвърлил око, ако това ще вдигне месечните ти сметки с едва 300 долара. Но дали тази сума е наистина несъществена?
От инвестиционна гледна точка, сигурно сте взел правилното решение. От емоционална – тези $300 ще ви осигурят няколко весели вечери навън с приятели, удобството да поръчаш вечеря по телефона, вместо да стоиш пред печката след тежък ден в офиса, или възможността да наемеш фирма да почисти дома ти, за да освободиш уикенда си за забавления.
От тази гледна точка 300 долара не са дребна сума, нали?
2. Улеснете живота си
Да си заможен не означава, че си имунизиран срещу проблемите в живота. Може би родителите ви са болни и имат нужда от постоянна грижа? Или децата са малки и не можете да мръднете от къщи? Парите могат да ви помогнат, ако наемете квалифициран специалист да ви помогне в грижата за най-малките и най-възрастни членове на семейството.
Отделно, можете например да пазарувате онлайн, вместо да мъкнете тежки торби, да наемете домашна помощничка или бавачка. Улеснете живота си.
3. Отделете пари за хобито си
Малцина сядат и рационално изчисляват каква част от бюджета си могат да отделят за развлечения. В резултат често пренебрегваме хобито, което ни зарежда с енергия и ентусиазъм.
Ако не знаете откъде да намерите пари, прегледайте сметките пак. Защо например плащате за уроци по пиано, ако детето ви просто мрази музиката? По-добре го заведете на разходка в парка, а със спестената сума си купете нещо, което ще ви донесе удоволствие.
И последно – не забравяйте, че парите не са самоцел, а средство. С тях можете да си купите практически всичко – дори и щастие. Стига да ги изразходвате разумно не само от инвестиционна, но и от емоционална гледна точка.
Анна Уолф
Коментари