Осемчасовият работен ден се въвежда по време на Индустриалната революция с идеята да времето за труд да се регулира, тъй като много работници във фабриките са карани да работят по много повече без почивка. Преди 200 години той може и да се е възприемал като хуманна и модерна практика, но днес е напълно неефeктивен, пише Entrepreneur.
Наскоро Draugiem Group изследва навиците на голяма група служители, най-вече колко време им отнемат определени задачи в сравнение с нивото им на продуктивност. Изводът? Няма значение колко дълъг е работният ден, а как е структуриран. Оказва се, че хората, които редовно си правят малки почивки, отхвърлят много повече работа.
Идеалният ритъм е 17 минути почивка на всеки 52 минути труд. Изследователите накарали някои от служителите да го следват за известно време и наблюдавали значителен скок на фокуса и ефективността. Служителите не проверявали профилите в социалните си мрежи постоянно, не се поддавали на разсейващи фактори, връщали се от кратките почивки видимо освежени и концентрирани.
За да сработи тази рутина обаче е изключително важно по време на почивките наистина да се откъсвате от работата, съветват учените. Ставайте от бюрото, не взимайте телефона със себе си, не мислете за ангажиментите си. Най-добре ще релаксирате, ако се разходите, почетете книга или поговорите с някой колега за дребни, незначителни неща.
Коментари