Колкото и да е зле положението в България, има и далеч по-лоши варианти. Понякога чак е трудно да повярваме, че е 2013 г., а светът все още не е открил начин да се справи с бедността и да укроти проявите на жестокост. Списанието Foreign Policy публикува годишната си класация за държавите на планетата, които се намират в най-лошо политическо и икономическо положение. Подреждането се базира на 12 различни социални, икономически, политически и военни показатели.
10. Зимбабве. По думите на мнозина експерти държавата е ръководена от един от най-лошите диктатори в света – Робърт Мугабе. Повече от 1 млн.жители на Зимбабве са болни от СПИН. Инфлацията е толкова зле, че правителството обмисляше да създаде банкнота за 100 трилиона долара.
9. Централноафриканска република. Още от получаването на независимостта си през 1960 г. страната е раздирана от вътрешни конфликти. Местното население е видяло много жестокости, има огромен проблем с бежанците, а икономическите показатели са критични.
8. Хаити. Нещата още повече се влошиха за островната държава след опустошителното земетресение през 2010 г. Тогава 6% от населението се разболя от холера, като се предполага, че болестта е била донесена от някои от пратениците на ООН. Хаити е и една от най-бедните страни в света.
7. Афганистан. Дори след години на управление, подккрепяно от САЩ, както и на реконструкции, водени от ООН, Афганистан все още не може да се оттърси от последиците от режима на талибаните. Сред големите проблеми на страната са ниската сигурност и определяното като слабо правителство.
6. Йемен. Свикнали сме да свързваме Близкия Изток с несметни петролни богатства. Не така стоят обаче нещата с Йемен, която е сред най-бедните държави в региона. Сигурността там е оценена изключително ниско, заради доминирането на ислямските екстремисти.
5. Чад. Самата държава е едва на 49 години, а населението й има най-ниската продължителност на живота в света въобще. Инфраструктурата е на кошмарно ниво, а тежки нарушения на човешките права се случват ежедневно. Нестабилността се засилва от конфликтите в съседните Централноафриканска република и Судан.
4. Южен Судан. Сред основните проблеми на младата държава, която се отдели от Судан през 2011 г., са множеството заровени мини по цялата територия и липсващата ваксинация срещу редица болести. Южен Судан разчита за съществуването си изцяло на ООН.
3. Судан. Ужасяващият геноцид в Дарфур още дълго ще влияе на цялостното състояние на страната. Тя има възможно най-ниските показатели заради проблемите с бежанците, жестокостите срещу населението и лошата икономика.
2. Конго. СПИН, недохранване, замърсяване, епидемии от болести. Това са само част от сериозните проблеми на Конго. Стотици хиляди хора умират всяка година заради вътрешните конфликти в страната, а над 400 000 жени годишно биват изнасилени там.
1. Сомалия. Войните от години разтърсват Сомалия. Средната продължителност на живота там е едва 51 години за мъжете и 47 години за жените. Индексът на детската смъртност е 2 от общо 10. Страната има най-лошите показатели за бежанци, зачитане на човешки права, управление.
Коментари