На 18-ти април американският град Уест в щата Тексас бе разтърсен от мощен взрив. Жертвите на инцидент в местния завод за торове са до 15 души, а около 160 са с наранявания. Разрушени бяха десетки домове, а електроснабдяването в региона бе прекъснато.
Трагедията бе първата по-сериозна промишлена катастрофа за фаталната 2013 г. и да се надяваме – и последната. Тя ни напомни и за всички други подобни бедствия, случили се от началото на новото десетилетие. Кои са те, представя РИА Новости.
2012 г.
На 25-ти август на територията на най-големата венецуелска рафинерия Paraguana Refining Center е допуснато изтичане на газ. След мощен взрив се възпламеняват два резервоара. Третият се подпалва няколко дни по-късно, през нощта на 28-ми август. Загинаха 42 души, ранените бяха 150.
На 28-ми февруари в химическо предприятие в китайската провинция Хебей взрив отнема живота на 25 човека. Експлозията се случва в цеха по производство на нитрогуанидин.
2011 г.
На 12 септември в предприятиято за преработка на радоактивни материали Centraco в Маркул, Франция, прогърмява взрив. Загина един човек, четирима бяха ранени. За щастие нямаше изтичане на радиация. Затова и инцидентът е квалифициран като промишлена, а не ядрена авария.
На 11-ти юли взрив на военноморска база недалеч от Лимасол в Кипър отнема живота на 13 души и поставя Острова на Афродита на ръба на икономическата криза, разрушавайки най-голямата му електростанция. Разследването разкрива, че боеприпасите са били складирали директно на земята и детонацията е причинена от високите температури.
Всички помним 11-ти март 2011 г. и земетресението и последвалото цунами в Япония, които застрашиха АЕЦ Фукушима 1. Общият обем на изтеклия йод-131 и цезий-137 е бил 900 хиляди терабекерела. За сравнение, радиоактивните изотопи след Чернобил са били 5.2 млн. терабекерела. Общите загуби от аварията на Фукушима 1 се оценяват на 74 млрд. долара, а пълната ликвидания на щетите, в това число демонтаж на реакторите, ще отнеме около 40 години.
2010 г.
На 4-ти октомври взрив разтърсва унгарския комбинат Ajkai Timfoldgyar Zrt на компанията MAL Zrt. Инцидентът, случил се на 160 километра западно от Будапеща разрушава резрвоар с ядрени отпадъци. От него изтичат около 1.1 млн. кубични метра токсични вещества, които замърсяват околните населени места. В резултат от катастрофата, 10 души губят живота си, а пострадалите са около 150.
На 22-ри април в Мекскиканския залив, до крайбрежието на щата Луизиана, след 36-часов пожар на нефтената платформа Deepwater Horizon избухва мощен взрив, който убива 11 души и ранява други 17, а съоръжението потъва. Последвалият огромен нефтен разлив е най-големият досега в американската история и е смятан за екологична катастрофа номер едно в историята на човечеството.
На 7-ми февруари взрив в електростанцията Kleen Energy в град Мидълтаун в щата Кънектикът отнема живота на пет души. Причина за инцидента е изтичане на природен газ след проведени ремонтни работи.
Анна Улф
Коментари