Днес представителките на нежния пол са почти 50% от заетите лица в развитите държави. Въпреки че пред израстването им в кариерата все още стоят някои пречки, те вече настъпват убедително към висшите постове в частни корпорации и държавни ведомства. В САЩ например броят на работещите американки нараства с 44 млн. за последните 30 години, до 72 млн. Тази тенденция обаче, макар и похвална, неминуемо създава и някои проблеми.
Съществуват фундаментални разлики между поведението на мъжете и жените на работното място, в това число в начина на общуване и изпълнение на задачите и в методите за преодоляване на стреса, коментират Барбара Анис и Джон Грей в своята книга „Поработи с мен” (Work With Me). Те разглеждат и въпроса за оптималното управление на смесените екипи.
„По-задълбоченото разбиране на половите различия би трябвало да заздрави взаимното уважение между мъжете и жените и да бъде използвано за благото на компанията”, подчертават авторите. Според тях съществуват четири най-опасни отлики между двата пола, що се отнася до кариерата.
1. Мъжете и жените имат различни идеи за баланс между работата и личния живот
Ако при една жена се появи конфликт между работата и личния живот, мениджъртът ще я разбере по-лесно, ако е от същия пол. Казано с по-прости думи – представителките на нежния пол ценят по-високо баланса между кариера и личен живот, отколкото мъжете.
Според проведена анкета сред 2400 жени, заемащи ръководни постове в дружествата от Fortune 500, те са най-застрашени от уволнение именно заради проблеми в личния си живот. За разлика от тях, мъжете, които от десетилетия бяха основна част от работната сила, са свикнали с традиционната корпоративна култура и израстват с убеждението, че трябва да поставят кариерата пред семейството.
2. Жените търсят съгласие, мъжете – бързо решение
Жените по-често задават въпроси, които водят до обмен на идеи и постигане на решения, устройващи всички заинтересовани страни, коментират Анис и Грей. Те се стремят към съгласие, загрижени са за околните и търсят подкрепа. А именно това, по правило, не обичат да правят мъжете.
„Жените по природа са по-чувствителни и загрижени за другите сътрудници, което им позволява да създадат атмосфера на доверие в колектива”, пише в New York Times Ашли Розет, професор в университета Дюк.
3. Жените не обичат голфа
Както веднъж заяви основателят на LinkedIn Рид Хофман, новото CV – това са твоите връзки. За съжаление, в много сфери на бизнеса все още доминират клубовете на „нашите хора”, в които външни лица не се допускат. Да напреднеш без необходимите контакти е почти невъзможно. Именно това ограничава шансовете за кариера на жените и представителите на малцинствата. „Не е изненадващо, че голфът и бизнесът са неразделни”, пише Мелиса Андерсън в Glasshammer. Голфът е един чудесен начин да изградиш връзките, които ти трябват. За съжаление обаче, повечето представителки на нежния пол не харесват този спорт.
4. Диалогът се води по различен начин
Мъжете обичат конкуренцията и често се прекъсват един друг по време на разговор, за да изразят своята позиция. Жените предпочитат да достигнат съгласие и да изслушат чуждата гледна точка.
И двата стила на диалог са еднакво ценни. Както коментира Кейс Мерон, партньор в консултатската фирма Barbara Annis & Associates, „жените разглеждат проблема в цялост, без анализ на подробностите”, докато „мъжете се фокусират върху детайлите и опитват да разрешат проблема част по част”.
Коментари