Напоследък много компании въвеждат нова стратегия в опитите си да задържат и мотивират персонала - "летните петъци". През юни, юли и август те позволяват на служителите си да си тръгнат в петък още по обяд, с надеждата, че по-дългите уикенди под слънчевите лъчи ще вдигнат производителността и ще стопят стреса в офиса. Дали обаче тази тактика носи успех?
Разбира се, това до голяма степен зависи от сферата на дейност на конкретната фирма и дори от спецификата на отделните професии. Ясно е, че в някои сектори, като например промишлеността с непрекъснат цикъл на производство, освобождаването на петъците може да наложи пълно прекрояване на смените и необходимите за това усилия в крайна сметка да надделеят над евентуалните плюсове. По-свободните професии обаче, като адвокати, журналисти и като цяло „белите якички”, може да открият, че петъчната вечер пред барбекюто ги е заредила с нови идеи и ентусиазъм.
Какво са плюсовете и минусите на „летните петъци”, представа CBSNеws.
"За"
1. Служителите ги обожават
Едно е ясно: служителите ви ще са във възторг, ако прегърнете новата мода. Тези няколко часа почивка в повече, които им давате, ще ви се отплатят с висока лоялност. Щастливите подчинени не напускат – в дългосрочен план, това ви спестява и време, и пари.
2. Да не си в офиса не значи, че не работиш
Само защото не са в офиса, това не значи, че служителите ви няма да са достъпни виртуално – днес всеки има лаптоп или смартфон. Нещо повече – докато се излежават на плажа, свободни от стрес и далеч от хаоса на ежедневнието, те може да са осенени от свежи идеи, които да дадат конкуретно предимство на фирмата ви.
3. Предотвратяват преумората и вдигат производителността
Това, че някой кисне зад бюрото по 10 часа на ден не означава, че върши кой знае какво. Не часовете, прекарани в офиса, а постигнатите резултати би трябвало да са важни за мениджъра.
4. Спасяват ви от скъпи грешки
Психолози предупреждават, че преумората не само се отразява сериозно на ефективността на персонала, но и води до значително по-голям брой допускани грешки. Така че – тези „летни петъци” може всъщност да ви спестят средства за коригиране на неволни пропуски.
И още нещо - стресът убива. Всеки знае това. Половин ден почивка в летния петък означава по-щастливи и здрави служители, и оттам – по-малко болнични през цялата година.
5. Мотивират
Ако поставите условието, че половин свободен ден ще получат тези служители, изпълнили задълженията си до обяд, ще бъдете шокиран колко всъщност могат да свършат хората ви, ако са обладани от ентусиазъм.
"Против"
1. Отправят грешното послание
Според някои консултанти по човешки ресурси „летните петъци” отравят грешното послание, че един сезон е по-важен от друг. По-добре е да предложите подобна гъвкава схема, която да важи през цялата година.
2. Може в крайна сметка да увеличат стреса
Служителите, които се напъват да свършат осем часа работа за четири, може и да не одобрят идеята за половин свободен ден в петък. Да, ефективността може да бъде повишена – но до определени граници.
3. Може целият ден да бъде пропилян
Обещайте на хората, че ще си тръгнат по обяд и те може да решат, че няма защо да си дават толкова труд и сутринта. Вместо да мислят за задълженията си, те ще са заети да правят планове за уикенда.
4. „Летният петък” не означава да дойдеш в офиса по джапанки
Ако сте заети в сектор, в който представителността е важна, съществува опасността служителите ви да решат, че петъкът е празник, който им позволява да дойдат на работа по джапанки и бермуди. Предупредете ги, че уикендът не започва, преди да са свършили съвестно задълженията си.
5. Септември ще е тежък
Свикнали с по-дългите уикенди на лятото, през септември служителите ви може още повече да се омърлушат. И без това на всички ни е трудно да преборим депресията в по-кратките есенни дни, непрестанните дъждове, и застудяващото време. И тогава ще ви се наложи да измисляте нови тактики, за да ги стимулирате.
Анна Уолф
Коментари