Стартирането на частен бизнес винаги си е било рисково начинание, но в настоящата несигурна ситуация изисква още повече обмисляне. Ако обаче цял живот сте си мечтали сами да сте си началници, кризата не трябва да ви спира. Според сайта about.com успехът е само на 10 прости правила разстояние.
1. Правете това, което обичате. В новия си бизнес ще трябва да вложите много време, енергия и нерви. Затова е важно да е свързан с нещо, което наистина харесвате. Така ще останете максимално мотивирани, независимо колкото дълго ще отнеме постигането на успех.
2. Започнете бизнеса, докато още имате друга работа. Колко дълго хората могат да изкарат без пари? Не особено дълго. Запазването на друга работа ще ви даде известна сигурност, тъй като новият бизнес вероятно няма да напълни джобовете ви веднага.
3. Не стартирайте сами. Член на семейството или приятел винаги ще е готов да обмени идеи с вас или да ви изслуша със съчувствие, ако нещата не се получават. Още по-добре е, ако си намерите ментор, някой с опит в конкретната сфера, който да ви помогне за начало.
4. Първо намерете клиентите. Не чакайте първо да тръгне бизнеса и после да търсите клиенти. В крайна сметка никое начинание не може да оцелее без тях. Погрижете се да разширите контактите си и дори да пуснете продуктите си на промоция, за да привлечете поддръжници.
5. Съставете си бизнес план. Ключова стъпка, която ще ви помогне да се осъзнаете навреме, ако бизнес идеята ви всъщност е прекалено рискована.
6. Направете си предварително проучване. Бизнес планът е само началото. Ако искате голям успех, трябва да станете експерт в индустрията, да опознаете всички конкурентни продукти. Добра идея е да се присъедините към някоя професионална асоциация в сферата.
7. Осигурете си професионална помощ. От друга страна, не е задължително да сте специалист по всичко. Не се мъчете да вършите работата на счетоводител или адвокат, а наемете експерти. Иначе рискувате да загубите доста време и пари.
8. Пригответе си достатъчно пари. Спестявайте, ако се налага. Опитайте да се сближите с потенциални инвеститори, като преди това си направите ясен финансов план. Едва ли можете да очаквате да получите заем от банка например само с едната гола идея.
9. Дръжте се професионално още от началото. Всичко в поведението и начина ви на работа трябва да говори на хората, че сте професионалист. За това е нужно да се подсигурите с визитки, служебен телефон и служебен имейл.
10. Оправете правната страна на нещата. Бизнесът ви трябва да се регистрира, освен това не е лошо да помислите за всички евентуални данъци, такси, застраховки. Погрижете се да научите всичките си отговорности при стартиране на бизнес.
Коментари