Как да свикнем по-бързо на новата работа


Как да свикнем по-бързо на новата работа
Снимка:

Започването на нова работа може да бъде изключително стресиращо. Човек попада в непозната обстановка, сред непознати хора, все още не е свикнал със задълженията си. Но колкото по-бързо се приспособите, толкова по-бързо ще напреднете в професията. Експерти, цитирани от USNews, дават 9 полезни съвета как да стане това.

1.    Не се натоварвайте прекалено още от началото. Ясно е, че още от първия ден на новата работа ще се сблъскате с огромен обем информация – от това кой за какво отговаря във фирмата до спецификите на задълженията ви. Едва ли ще запомните всичко веднага, така че първоначално се фокусирайте върху ключовите неща, останалите се научават постепенно.

2.    Свикването ще отнеме време. Според специалистите свикването с ново работно място отнема между три и шест месеца. Чак след този период повечето хора започват да усещат, че наистина са наясно със задълженията си. Затова не се паникьосвайте, ако на третата седмица още се чувствате объркани и притеснени – това ще отмине.

3.    Постарайте се да опознаете колегите. Дори да сте по-срамежливи, направете опити да се сближите с останалите в службата. Това са хора, които могат да ви помогнат с ценна информация, например какви са предпочитанията на шефа за дадени проекти или къде е най-изгодно да се хапва в обедната почивка. Не губете предимството на компанията им.

4.    Не се присъединявайте към групички. Бъдете приятелски настроени към всички, но избягвайте да се присъединявате към групички веднага. На този етап все още не познавате достатъчно хората, за да заемате страна. Останете неутрални, когато се зародят конфликти.

5.    Поговорете с шефа си за бъдещите си цели. Особено за първите шест месеца. Така ще разберете какви точно са очакванията към вас – дали да трупате базисни знания за професията или да поемате по-големи отговорности още от начало.

6.    Не се страхувайте да искате помощ. Ако не ви обръщат достатъчно внимание, а имате нужда от съвет, не се притеснявайте да попитате. Все пак това е част от процеса на свикване.

7.    Следете държанието на другите. Вижте как се държат колегите ви в дадени ситуации и си направете съответните изводи. Винаги ли са точни за сутрешните оперативки? Колко време трае обедната им почивка? Предпочитат ли да комуникират по имейл или лице в лице? Не е нужно изцяло да се променяте, но така ще разберете повече за навиците в офиса.

8.    Не правете сравнения със старата си работа. Това доста ще досади на колегите ви. А и не бързайте да си мислите, че старите начини са били по-добри. Може би тук просто стратегията е различна, това не я прави непременно лоша.

9.    Попитайте за отзиви. В края на първия месец можете да попитате началника си дали се справяте добре и трябва ли да промените нещо. По принцип би трябвало той сам да ви каже, но ако това не се случи, не се притеснявайте да зададете въпроса. Това ще помогне за собственото ви успокоение.

  • Етикети:

Още от BizBuzz


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.76886
  • GBP
    1
    2.30138
  • JPY
    100
    1.21813
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички