Ако прекарвате 12 часа на ден зад бюрото, и пак не успявате да свършите всичко – значи е време за промяна.
Невероятно лесно е да попадеш в рутината, да вършиш нещата така, както са те учили. Психолози, цитирани от изданието Business Insider обаче подчертават колко е важно да съумеем да сменим стария модел на поведение, ако той вече не е ефективен. Какви крачки да предприемем, за да постигем това?
Концентрацията, енергията и способностите ви се менят през цялото време. Открийте кои са пиковите ви часове.
Няма нищо лошо, ако в моментите, в които не се чувствате във върхова форма, просто се взирате в монитора. Един миг почивка означава по-висока ефективност по-късно.
Да вършиш по-малко не означава, че си мързелив. Не се поддавайте на култура, която цени личната жертва над продуктивността.
Често за най-ценни в офиса се считат тези служители, които идват първи и последни си отиват. Има голяма разлика обаче между това да си зает и това да си ефективен. Не гледайте колко време сте работил, а какво сте свършил.
Не чакайте перфектния момент – той не съществува.
Няма перфектен момент, в който да напуснете работа, да се заемете с рисков проект или да помолите за повишение. Действайте, когато се наложи.
По-добре да молиш за прошка, отколкото за разрешение.
Да очакваш нечие одобрение понякога се превръща в извинение да отложиш трудните задачи.
Наблегнете на добрите си черти, вместо да коригирате слабите
Повечето хора ги бива над средното в някои области и хич ги няма в други. Не се опитвайте да сте специалист по всичко – наблегнете на сферите, в които можете да развихрите талантите си.
Използвайте стреса, вместо да го оставите да подронва самочувствието ви
Деструктивната критика или крещящият без повод шеф без съмнение топят ентусиазма ни в офиса. Някои видове стрес обаче имат позитивен ефект. Не забравяйте, че тези, които избягват негативните емоции на всяка цена, никога не поемат рискове.
Не избирайте нещастието пред несигурността.
Нещастието е неприятно, но несигурността е плашеща. Може да ви звучи нелогично, но повечето хора избират първото.
Страхът понякога се маскира като оптимизъм
Понякога хората избягват промените, като се крият зад отпимизма си и вярата, че проблемите просто ще се решат от само себе си. Това обаче рядко се случва. Без усилия няма и успех.
Поставете си нереалистични и крайно амбициозни цели
Не слушайте тези, които ви съветват да си поставяте реалистични цели. Гонете невъзможното, за да надскочите границите си.
Не се опитвайте да свършите повече, а да свършите това, което трябва
Не е необходимо за един единствен ден да изкатерите Еверест. Да прекарате часове над една незначителна задача не я прави по-важна. Първо се заемете с най-трудните и приоритетни точки от списъка.
80% от резултатите се постигат с 20% от вложените време и усилия
Да работиш дълги часове и да оставиш безкраен списък от недовършени задачи е сигурен знак за погрешна стратегия. Запитайте се – кои 20% от обкръжението ми причиняват 80% от проблемите? И кои 20% водят до 80% от очакваните резултати? Тези въпроси ще ви помогнат да подредите приоритетите си.
Поставяйте си по-кратки срокове
Така ще откриете, че вършите всяка задача по-бързо.
Не всичко е спешен случай
Не забравяйте, че не всичко на този свят е под ваш контрол. Не се разсейвайте от проблеми, които не можете да разрешите. Научете се и как да отлагате уж „спешните” задачи
Овладейте изкуството да прекъсвате другите
Забравете възпитанието – ако чакате някой да довърши телефонния си разговор, който изглежда се точи от часове, само си губите времето. Научете се как да прекъсвате другите. И още нещо - никога не свиквайте съвещания без конкретна цел.
Аутсорсингът не е само за компании
В свят, в който всички са свързани в мрежата, ще ви излезе далеч по-евтино да си наемете виртуален асистент, отколкото очаквате. Ако плащате на някой 10 долара на час, а той ви освобождава време да изкарате 20, значи си заслужава да го обмислите.
Анна Улф
Коментари