Изкуството да водим преговори


Изкуството да водим преговори
Снимка:

2193

Адам Гранд, специалист от LinkedIn, води лекции относно изкуството на преговорите вече почти десетилетие. Сред неговите слушатели са корпоративни мениджъри, американски генерали и професионални атлети.

Според Гранд, макар че малцина срещат трудности при първоначалната подготовка за дискусиите, в момента, в който се окажем лице в лице с опонента, често губим преднина, тъй като следваме остарели стереотипи.

Кои са митовете, препречващи пътя ни към успеха, разкрива Гранд пред изданието Business Insider.

Това не е игра на покер

Повечето хора вярват, че преговорите са като игра на покер – крий картите си и дръж лицето си безизразно. Всъщност психолози разкриват, че колкото повече информация споделите, толкова повече се увеличава шансът ви за успех.

Това не значи да разкриете козовете в ръкава си или да се разбъбрите относно фирмените тайни.

Дори и съвсем незначителни детайли ще свършат работа – споменете няколко думи за хобито си например, или родния си град.

Според експертите споделянето на лична информация ще остави у опонента впечатлението, че заслужавате доверие. Нещо повече – колкото повече разкриете вие, толкова повече той ще се чувства задължен „да свали картите”.

Стратегията „точка по точка” е грешка

Често, когато преговаряме, отхвърляме важните въпроси един по един. Например – първо да уточним заплатата, после ще говорим за бонусите.

Тази тактика има един сериозен недостатък – пречи ви да видите общата картина.

Ако сложите всички клаузи на договора на масата, шансът да постигнете съгласие се увеличава, тъй като отстъпките по една точка могат да се компенсират с друга.

Например – малко по-ниска заплата, но по-дълга лятна отпуска или гъвкаво работно време.

Кой открива с белите фигури?

Повечето мениджъри - или три четвърти от тях, са убедени, че получават предимство, ако опонентът даде първата оферта. Те смятат, че така се сдобиват с ценна информация.

Какъв е проблемът с това становище? Че е грешно. Според проведени от Columbia Business School проучвания всъщност накрая везните накланят в полза на този, „открил играта с белите фигури”.

Защо? Първата оферта служи като котва и задава тона на дискусиите.

Проведен експеримент с агенти по недвижими имоти потвърждава това. След цялостен оглед на имот им се представят две различни оферти – едната, за 119 900 долара, а другата – за 149 900 долара. Агентите, получили първото предложение, в последствие оценяват къщата за около 114 хиляди долара, а другите – на над 128 000 долара. Те не успяват да се отърсят от тежестта на „котвата”.

И нещо повече – ако излезете с първа оферта, оставяте впечатление за увереност и сила. Стига, разбира се, тя да е рационална.

Не изтъквайте твърде много аргументи в своя полза

Особено ако вие давате първоначалното предложение, не се поддавайте на изкушението да се позовете на хиляди аргументи в своя полза. Психолози предупреждават, че имате по-голям шанс за успех, ако се спрете само на един или два довода – иначе опонента ви ще потъне в море от информация и всяка отделна точка ще загуби значимостта си.

Нещо повече – твърде много аргументи ще звучат, като че не сте уверен в позицията си.

Анна Уолф

  • Етикети:

Още от BizBuzz


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички