Всеки, който обмисля потенциална инвестиция, първо изчислява съотношението на риска към очакваната възвръщаемост. Рядко обаче ни се налага при оценките на риска да вземем предвид истории, сякаш излезли от романите на Едгар Алан По или Стивън Кинг. Каквото и да твърдят скептиците, някои световно известни съкровища станаха легендарни, след като собствениците им един след друг попадат в капана на лошия късмет – понякога с фатални последици.
Кои са прокълнатите ценности, които печелят световна популярност, разкрива CNBC.
Диамантът "Надежда"
Диамантът "Надежда" е толкова красив и скъп, че може да изкуши и най-суеверните да пренебрегнат слуховете за проклятие. Ценният камък е с тегло 45.52 карата и историята на собствениците му, много от тях загинали предсрочно, се води още от 17-ти век.
Сред покосените от лошия късмет са принц Иван Канитовски, убит от руски революционери, Саймън Менчарайдс, който загинал заедно с децата и съпругата си в автомобилна катастрофа, френският търговец Жан Батист Таверние, накъсан на парчета от подивели кучета във Константинопол.
В края на 50-те години на миналия век, диамантът "Надежда" е дарен на Смитсоновия институт във Вашингтон.
Диамантът "Кохинор"
Диамантът "Кохинор", с тегло 105 карата, се споменава за първи път в индуистки текст от 14-ти век. Според The Sunday Times of India, древният писар отправя строго предупреждение: „Който притежава този диаманат, ще притежава и света, но ще опознае всичките му горчивини. Само бог или жена, могат да го носят без опасност.”
Сред жертвите на диаманта Кохинор се споменават сина на могулския император Бабур, който бил заточен от родината си, Шах Джахан, изпратен в затвора от собствения си син и Надир Шах, който бил убил.
Камъкът става собственост на британското кралско семейство през 19-то век и е изложен на експозицията в лондонския Тауър.
Съкровищата от гробницата на фараона Тутанкамон
Гробницата на египетския фараон Тутанкамон е открита през 1922 г. от английския археолог Хауърд Картър. В нея намерили огромно съкровище, включително смъртната маска, която стана символ на Древен Египет. Някои обаче вярват, че находката е прокълната.
Сред първите нейни жертви са 12 члена на екипа на Картър, плюс Джордж Хърбърт, пети граф на Карнарвън, който финансирал експедицията и умрял от отравяне на кръвта само година по-късно. Самият Картър обаче живял още 16 години, опровергавайки всякакви суеверни съмнения.
Къщата на ужаса в Амитивил
Домът на 112 Оушън Авеню в Амитивил, щата Ню Йорк, става сцена на масово клане през ноември 1974 г.
Година по-късно в нея се местят Джордж и Кати Луц с децата си, но скоро бягат панически, разпространявайки смразяващи кръвта истории за паранормални явления. Техните разкази вдъхновяват книгата „Ужасът в Амитивил”, издадена през 1977 г. и едноименният филм, излязъл по кината две години по-късно.
Къщата остава обвита в мистерия, но никой, който е живял тук след семейство Луц, не се е оплаквал от свръхестествено присъствие – дори Джейм Кромарти, който я закупил през 1977 г. и прекарал в нея цели 10 години. Последната регистрирана сделка за прокълнатия дом е сключена през октомври 2010 г. и е била на стойност 950 000 долара, според уебсайтът за недвижими имоти Zillow.com.
Анна Улф
Коментари