Валута, която не зависи от централни банки или правителства – мечта ли е това? Вече не. Виртуалните пари Bitcoin станаха истински хит, особено след бурния им подем в последните седмици, като техни най-големи фенове са финландците.
Макар че някои експерти пророкуват, че Bitcoin е просто балон, който скоро ще се спука, все повече инвеститори решават, че всъщност онлайн парите може да се окажат перспективно вложение.
Bitcoin не са кой знае каква новост – идеята за тази валута е разработена още през 2008 г. Тогава автор, ползващ псевдонима „Сатоши Накамото” публикува доклад, описващ как би могла да работи една виртуална валута. Само година по-късно тя става реалност. В началото стойността й бе незначителна – тогава можеше да си купиш 1,309.03 Bitcoins за един долар. Днес една Bitcoin върви по над 140 долара. Можете да проверите текущата стойност на Preev.com.
Как да се сдобием с тази валута?
Разбира се, можете да си я купите. Но има и друг начин – да поработите за парите. Или по-скоро – компютърът ви да поработи. Оставете го да генерира 64 цифрени номера. Веднъж след като намери числото, търсено от мрежата Bitcoin, получавате 25 Bitcoin единици.
Системата Bitcoin е децентрализирана и е програмирана така, че броят генерирани Bitcoin единици да е фискиран за определен период от време. В момента е нагласена така, че дава 25 Bitcoin за всеки 10 минутен блок. През 2140 г. всички възможни Bitcoin единици ще са вече в обръщение – или общо 21 млн. С други думи, Bitcoin системата е самоподдържаща се, кодирана да предотватява инфлация и с шифър, който я предпазва от хакери.
А дали можете да си купите нещо в дивия свят на Bitcoin? О, да, разбира се – от чифт чорапи до "Порше". Какво се предлага срещу тази валута, представя изданието Business Insider.
1. Хотелската верига Howard Johnson с радост приема тази валута.
2. Можете да си купите дори оръжие от скрити сайтове на мрежата Tor.
3. Порталът GrassHillAlpacas.com предлага... вълнени чорапи.
4. Лекарства можете да поръчате от The Silk Road.
5. Е, в България малко трудно ще си поръчате пица срещу виртуалната валута, но отвъд Атлантика е възможно – от PizzaForCoins.com.
6. Една вълнуваща играчка – миниатюрно оръдие от PocketArtillery.com!
7. Семейство от Тексас наскоро продаде своето Porsche Cayman за 300 Bitcoin.
8. Можете да замените своите Bitcoin за реална валута чрез борси като MtGox.com.
9. На BitMit.net се продава дори... коза!
10. А от Coinabul.com може да обърнете виртуалната валута в ценни метали.
Освен че не зависи от капризите на никоя централна банка или правителство, Bitcoin привилича анархистите като предлагат една незаменима възможност: паричен трансфер, който е напълно анонимен и безплатен.
А легална ли е тази валута? Накратко: Да.
Bitcoin не са физически актив като доларите и монетите. Към момента финансовите регулатори не се вълнуват особено от виртуалната валута, тъй като не представлява платежно средство, което да наподобява обичайните издавани от държавите пари.
За сравнение, Liberty Dollar, който бе влязъл в обръщение между 1998 г. и 2009 г., бе алтернативна физическа валута и видът й, наподобяващ монети и банкноти, доведе до присъда за създателя й Бернард фон Нотхаус по обвинение за „производство, притежание и разпространение на собствена валута”.
Коментари