Все повече хора по света посягат към пенливата чаша бира, за да се разхладят след тежък ден.
Това разкрива доклад на Euromonitor, който проследява тенденциите на пазара на пиво, пише vestifinance.ru.
И докато американците остават сравнително скромни в потреблението си, с едва 75.6 литра на година, българите изпиваме средно по 76.99 литра, а водещите класацията чехи поглъщат по 143.99 литра.
10. България
Средна годишна консумация: 76,99 л.
Първата пивоварна в България е открита преди повече от 160 години, като с любовта към пенливата напитка са ни заразили чехи, германци и австрийци. В момента на пазара у нас доминират InBev, Heiniken и Carlsberg, с марките си Каменица, Загорка, и Пиринско.
9. Румъния
Средна годишна консумация: 79,8 л.
Тук най-популярна е марката Timisoreana, но румънците не отказват и чаша Ursus или Stejar, които в момента се произвеждат от концерна SABMiller.
8. Литва
Средна годишна консумация: 92,21 л.
В Литва предпочитат местните пивовари, като Kalnapilis предлага "Хел", "Пилзнер" и "Дортмундер" от 1902 г. насам. Водещ доставчик на пазара е и Svyturys, която отваря врати още през 1784 г. Днес тя предлага "Дортмундер" и "Мерцен".
7. Полша
Средна годишна консумация: 93,69 л.
Тук популярна е и бокбирата (Bockbier), която поляците пийват от вече 400 години. Най-голямата пивоварна в страната е Tyskie, в момента собственост на SABMiller.
6. Словения
Средна годишна консумация: 95,7 л.
95% от бирата, която се продава в страната, е от сорта лагер, предимно с марките Lasko и Union, предлагани от местната Lasko Brewery.
5. Естония
Средна годишна консумация: 99,7 л.
Първатата пивоварна в Естония датира още от XIII век. Днес една трета от пазара се контролира от Saku Brewery, основана през 1820 г., а друга трета – от A. Le Coq Brewery, основана през 1807 г. Останалият 33% пазарен дял си разпределят международни корпорации.
4. Австрия
Средна годишна консумация: 100,62 л.
На пазара доминират чуждестранни производители, но с уважение се ползват и местните Steigl, Ottakringer и Gosser.
3. Германия
Средна годишна консумация: 105,61 л.
В родината на закона за чистота на пивото (Reinheitsgebot), приет още през 1516 г., традициите са силни – както в производството, така и в консумацията. Фестивалът Octoberfest, провеждан всяка година в Мюнхен, събира по около 6 млн. почитатели на бирата.
2. Ирландия
Средна годишна консумация: 111,40 л.
Думите "Ирландия" и „Гинес” са почти синоними в много части на света. В самата Ирландия обаче тази марка губи популярност, като пазарният й дял през 2011 г. пада до 26%. 33,8% от продажбите се държат от Budweiser, Heineken и Carlsberg.
1. Чехия
Средна годишна консумация: 143,99 л.
Прага е раят за почитателите на пивото. Трудно е да не се влюбиш в продуктите на Staropramen, Budvar, Gambrinus, Radegast или Pilsner Urquell. Традициите на Чехия в производството на пенливата напитка се коренят още в XIII век, когато отварят врати първите пивоварни в Пилзен и Ческе Будейовице.
Коментари