Амбициозна задача си поставя Институтът за икономика и мир (Institute for Economics and Peace), който със съдействието на Economist Intelligence Unit и международен екип от експерти се опитва да оцени една от най-неуловимите характеристики на света: колко мирен е той.
На пръв поглед задачата изглежда проста, но мирът не се състои само в това да не чуваш кашлицата на Калашника, като отвориш прозореца.
В общия глобален индикатор се вземат предвид общо 23 показателя, включително престъпността, защитата на човешките права, отношенията със съседите и нивото на самоубийствата. Добрата новината е, че шестото поредно годишно изследване на институцията констатира, че през 2012 г. светът е станал малко по-безопасно място, отколкото през 2011 г., прекъсвайки две годишна негативна тенденция.
Интересното обаче е - къде стоим ние?
През 2012 г., общият индекс, оценяващ мира в България, е 1.699 и се нареждаме на 39-то място от 158 изследвани държави. За сравнение, САЩ са зад нас – на 88-мо място, повечето европейски държави обаче ни водят, с изключения като Гърция (77-ма), Сърбия (64-та), Франция (40-та).
Най-мирната държава в света е Исландия (1.113 точки), а най-неспокойните региони, са, предвидимо, Близкият изток и Северна Африка. На последно място в класацията е Сомалия, с 3.392 точки.
Най-много точки – по три, България заслужава заради престъпността, достъпът до оръжия, отбранителната ни мощ. С една точка, като малко проблемни, са оценени нивото на самоубийствата, броят жертви при военни конфликти, отношенията ни със съседите, търговията с оръжия.
За сравнение, през 2007 г. индексът за България е бил доста по-висок - 1.936.
Според авторите на изследването, ако светът бе прегърнал общочовешките идеали и се бе освободил от конфликтите, това би донесло икономическа печалба от девет трилиона долара за година.
Коментари