Научнофантастичната литература винаги ни е давала поглед към това какво би могло да ни предстои. Някои от авторите на 19-ти и 20-ти век са успели да опишат в книгите си част от технологиите, които използваме в момента. От PC Mag съставиха списък с 6 научнопопулярни предсказания, които наистина се сбъднаха.
1. Комуникационни сателити
В началото на 20-ти век, комуникацията напредва, но все още има проблеми, когато трябва да се свържете с човек, намиращ се на другия край на земното кълбо. По това време прочутият фантастичен писател Артър Кларк, публикува на страниците на списанието Wireless World, научна статия, в която детайлно описва спътници в геостационарна орбита.
2. Аудио превод в реално време
През април 2014 г. Microsoft демонстрират удивителна технология, първоначално разработена за Skype, която прави аудио преводи в реално време. Тази технология много напомня на описания в книгата „Пътеводител на галактическия стопаджия“ начин за превод от различни езици в реално време. В представите на автора Дъглас Адамс това е така наречената „вавилонска рибка“, която се поставя в едното ухо и прави превода, като излъчва специфични мозъчни вълни.
3. Слушалки
В наши дни на никой не му правят впечатление хората, които вървят по улиците или пътуват в обществения транспорт, с малки слушалки в ушите си. Те са задължителен аксесоар, особено за по-младите. Но това не винаги е било така. Рей Бредбъри първи описва своята идея за слушане на музика посредством малки предмети, които се поставят в ушите в известната си творба "451 градуса по Фаренхайт" (1953 г.). Слушалките влизат в масова употреба едва три десетилетия по-късно.
4. Човешки крак на Луната
Жул Верн е един от знаменитите умове на 19-ти век, който трудно може да бъде разбран и достигнат дори днес. Десетки негови идеи, описани в творбите му, са се превърнали в реалност. Поколения читатели вярват, че френският писател е измислил подводницата и самолета, предсказал е полета до Луната и ерата на телевизията. След това на инженерите не оставало нищо друго, освен практически да реализират „измислиците“ му. Един от неговите най-далновидни разкази е „От земята до луната“, където забележително са прогнозирани редица аспекти от космическата програма, в която човек кацна на Луната.
5. Електрически автомобили
Когато говорим за далновидна фантастика няма как да не споменем романа „Курс към Занзибар“ на Джон Брунър. В него се разказва за двама съквартиранти, които са въвлечени в света на шпионажа. В романа се говори за Honda като за водещ производител на електрически автомобили.
6. Видео разговори
Къде бихме били днес без FaceTime и Skype? Докато обаче видео телефонията беше представена за първи път на света от AT&T едва през 1964 г. научнофантастичните автори спекулират с тази тема десетилетия преди това. Най-ранното споменаване на видео разговори откриваме в романа на Хюго Гернсбек, Ralph 124C 41+, написан през далечната 1911 г.
Коментари