Впечатлението, което направите на интервю за работа, е решаващо за това дали ще ви наемат. За да се подготвят предварително, някои кандидати се запасяват с набор от традиционни отговори на въпроси, които мениджърите често задават. Това обаче не е толкова добра стратегия - провеждащите събеседвания вероятно са чували тези фрази толкова пъти, че им е писнало от тях и по-скоро биха били отблъснати от тях. От FastCompany посочват кои са клишираните изречения, които е по-добре да не излизат от устата ви на интервю за работа.
1. "Винаги давам 150% от себе си."
Човек не може да даде 150% от себе си, защото той не работи рамо до рамо с някакъв клонинг, който разполага с 50% от неговите способности. Когато кажете нещо подобно, и особено ако не дадете конкретен пример, с който да подкрепите твърдението си, това ви кара да звучите неискрено и понякога дори арогантно.
2. "Аз съм работохолик и работя добре в екип."
Повярвайте, не това са нещата, които иска да чуе бъдещият ви работодател. Той/тя търси искрени хора, които са готови да се учат и развиват и които посочват конкретни начини, чрез които ще помогнат за успеха на компанията.
3. „ Не просто изпълнявам задълженията си, аз ги преизпълнявам“
Тази фраза създава впечатление за неподготвеност или за посредствен човек с нереалистична представа за способностите си. Ако един човек вярва в идеята, че винаги преизпълнява своите задължения, то това означава, че останалите най-вероятно го подценяват. Ако се справяш по-добре от очакваното с всяка задача, с която се захващаш, това показва, че хората не са имали особено големи очаквания за теб от самото начало. Това от своя страна води до въпроса, каква е била причината другите да са се съмнявали в способностите на този човек.
4. „Наистина обичам тази компания“
Сериозно? Какво точно обичате в компанията, в която кандидатствате за работа? Можете ли да разкажете нещо повече за нея от това, което може да прочетете в категория „за нас“ на нейния сайт? Всеки интервюиращ приема по подразбиране, че имате положително мнение за компанията, след като сте кандидатствате за работа в нея, така че няма нужда да заявявате очевидното.
5. "Имам око за детайлите."
Ако твърдите това, то най-добре е да сте запознати със всяка малка подробност за вашата работа и екип. Какво се е случило през последния месец, какви са били резултатите за изминалото тримесечие и какви са очакванията за следващата година? От къде произтичат проблемите, пред които е изправена компанията, и какви са причините за нейните успехи? Работодателят ще иска да види доказателства за твърдението ви.
Коментари