В еуфорията около абитуриентските балове, абсолвентите традиционно остават на заден план. А именно тези, които точно вземат дипломата си от университета, имат най-сериозна нужда от съвет. И докато роднини, познати и приятели не се скъпят със съветите – все пак, те са безплатни, към тях се присъедини и изданието Business Insider.
Какво препоръчва то?
1. Ако имате шанс - започнете работа в начинаеща компания, оглавявана от умен предприемач. Така ще натрупате ценен опит, който ще ви помогне за бъдещата кариера.
2. Бъдете готови за горчивата истина, че първата ви работа едва ли ще ви хареса. Не се отчайвайте и продължавайте да търсите, докато намерите своето място.
3. Заминете за чужбина поне за година – няма значение дали в Европа, Северна или Южна Америка, или Азия. Непознатата култура ще ви даде свежа гледна точка, а и работата ви зад граница ще е плюс в очите на работодателите.
4. Не е важно къде сте учили и какви оценки сте изкарали. Дипломата ще ви помогне при първото назначение, но впоследствие значение има единствено как се справяте с професионалните си задължения.
5. След като изпратите CV-то си, звъннете на потенциалния работодател. На интервю могат да ви поканят не само заради подходящата квалификация, но и заради настойчивостта ви.
6. Отнасяйте се изключително сериозно към първата си работа – именно тя ще определи бъдещата ви кариера и финансово състояние.
7. Пийте само скъп алкохол – така няма да имате тежък махмурлук.
8. Първите пет години след завършването не са чак толкова важни – не се притеснявайте, ако не успеете веднага да откриете идеалната работа. Това ви дава шанса да пробвате различни професии и дори да попътувате.
9. Гонете мечтите си и не се огъвайте пред първите трудности. Ако получите отказ от едно място, не значи, че другаде няма да ви приемат. Не очаквайте, че някой ще ви поднесе бъдещето на тепсия – борете се за него.
10. Почти никой, който току що е завършил универститет, не знае какво точно иска. Задавайте си въпроси и бъдете готов да изпълнявате различни задачи. Не се захващайте с аспирантура само защото не знаете какво друго да направите. По-добре изберете специализирани курсове и самообучение.
11. Станете незаменим. Правете всичко възможно да облекчите живота на работодателя си, дори това да не влиза в преките ви задължения.
12. Не оставяйте парите да диктуват решенията ви. Да, сигурно сте натрупали дългове, за да платите обучението си, но това не значи, че трябва да се лишите от всички удоволствия. Ако гоните мечтите си, ще намерите интересна работа с достатъчно висока заплата.
13. Грижете се да създавате полезни връзки и контакти. Колкото повече приятели имате – толкова по-добре.
14. И отново - не мислете, че първата ви работа е доживотна присъда. Няма нищо страшно, ако тя не ви харесва – натрупайте опит и търсете друго място.
16. Бъдете гъвкав не само при избора си на работа, но и в плановете си за бъдещето като цяло.
17. Не бързайте да започвате работа веднага, щом грабнете дипломата. Попътувайте няколко месеца – никога повече няма да сте млади и свободни.
18. Ако имате избор между две предложения – изберете работата, която е по-трудна и изисква по-висока квалификация. По-добре да сте стресиран, отколкото отегчен.
19. Помислете кои са уникалните ви качества и как можете да сте полезен за работодателя.
20. Не слушайте ничии съвети.
Анна Уолф
Коментари