20 неща, които научаваме за парите (и живота) през ваканцията


20 неща, които научаваме за парите (и живота) през ваканцията
Снимка:

1271

Терминът „лични финанси” събужда асоциации с дългове, застраховки, пенсионни осигуровки и други скучни теми. Когато чуем „ваканция” пък си представяме плаж, хамаци, коктейли...Оказва се обаче в моментите от живота ни, когато сме най-отдалечени от мисълта за финансите си, можем да получим най-добро прозрение как да ги управляваме, пише Forbes. В крайна сметка времето и парите са лимитирани ресурси и начинът, по който ги използваме, показва основните ни приоритети. Ето някои от важните уроци, които можем да получим по време на почивка.

Използвайте цялата си отпуска. Според различни проучвания ваканциите правят човека по-щастлив, отколкото брака, сватбата, рождените дни или религията. Те ни помагат да презаредим батериите, да придобием нов опит, подобряват социалните ни контакти. Така че не са просто мързеливо време не разлагане, а могат да бъдат и продуктивен период. Затова си заслужава да ги удължите максимално.

Някои от най-хубавите неща в живота са безплатни. Независимо дали сте на плаж или в планината, чрез докосването до природата през ваканцията ще преоткриете богатството й. Ще се насладите на дребни неща като поклащането на листата на дърветата от бриза, миризмата на дъжд или летенето на пеперуди наоколо. Когато се върнете към ежедневието си, опитайте се да вплетете природата повече в него, например чрез по-чести разходки в парка.

Една от най-добрите инвестиции е в семейството. Повечето хора ходят на почивка именно със семейството си. Използвайте времето, за да засилите връзките помежду си или да ги изградите на ново, ако не сте се виждали отдавна.

Говорейки за инвестиции, не е нужно да ги проверявате постоянно. Има хора, които просто не могат да се отпуснат по време на почивката и постоянно проверяват състоянието на финансите си. Зарежете смартфона за известно време. Може би като се откъснете от средата, ще осъзнаете по-добре какво трябва да правите оттук нататък в кариерата си.

Отнасяйте се към парите си по същия начин, по който опитвате нови неща през ваканцията. Ако за пръв път пробвате да карате сърф, едва ли още от начало ще си купите 1000 сърфа. Ще направите проучвания, ще се запишете на уроци и няма да имате нереалистичните очаквания, че ще сте перфектни от първото качване. Постъпвайте толкова внимателно и с финансите си.

Нуждаете се от по-малко неща, отколкото ползвате. Повечето от нас имат прекалено много вещи. По време на ваканцията вероятно ще осъзнаете, че можете да живеете с далеч по-малко – толкова, колкото се събират в един куфар.

Винаги спестявайте за нещо. Определяйте си големи цели като бъдещи пътувания например. Според американско проучване семействата спестяват повече за ваканции, отколкото за университетски такси за децата си. Ако заделянето на пари настрана вече ви е навик, оформете си и други приоритети.

Ще получавате повече удоволствие от преживявания, отколкото от пари. Сигурно сте го чували и преди, но почти винаги преживяванията правят човек по-щастлив от вещите. Радостта идва от предварителното очакване за тях, а и те създават хубави спомени. Така че заменете шопинг туровете с повече срещи с приятели.

Насладете се на момента. По време на почивката се спрете да помиришете цветята или затворете очи и послушайте смеха на децата. Според психолозите хората, които отделят време да се насладят на момента, по-рядко страдат от депресия, когато се завърнат към забързаното ежедневие.

Предварително определеният бюджет винаги помага. Можете да се изкушите да похарчите малко повече пари по време на ваканцията. Преценете дали някои масажи или еднодневни екскурзии, които си позволявате, не са прекалено скъпи. Заменете ги със спокойни дни на плажа. Използвайте подобна техника на подбор и в ежедневието си – компенсирайте едно скъпо нещо с друго, което е по-евтино.

Търсете далаверата. Когато сте си купували самолетните билети, вероятно сте потърсили най-добрата оферта. Правете същото и в ежедневието с по-големи покупки като мебели и електроника и дори при пазаруването на дрехи.

Но не я търсете на всяка цена. Спестената сума пари не е толкова важна, ако прекарате ваканцията си в ужасни условия. Така че не ставайте прекалено стиснати. Понякога харченето на повече пари си струва.

Обърнете внимание на сигурността. Не се чудете дали ви трябва пътна застраховка – трябва ви. Ако ще практикувате екстремни спортове на почивката, може би трябва да помислите и за друг тип застраховки. По-късно това може да се окаже важно.

Знайте приоритетите си. Както вече казахме, времето и парите са ограничени ресурси. За една седмица ваканция едва ли можете да стигнете до всички мечтани дестинации и направите всички мечтани неща. Затова изберете най-важното за вас, като съставите списък с приоритети. Така ще наблегнете на истински значимите неща, а не на глезотии.

Оставете се на течението. Не е нужно винаги всичко да върви по план. Вместо да отидете в скъп ресторант с предварителна резервация, открийте кръчмите по плажа. Вероятно ще се забавлявате много повече. А дори да не е така, ще се научите да се справяте с определени разочарования, което може да е полезно при управлението на финансите ви.

Не се страхувайте да поискате помощ. Всички сме се губили на непознати места, но не се притеснявайте да питате за помощ. Същото се отнася и до финансите ви – ако не сте сигурни как да процедирате в дадена ситуация, консултирайте се с експерти.

Няма страшно да се правят грешки. Ако никога не сте говорили даден език и се опитвате да го практикувате на почивката, със сигурност ще направите някои забавни грешки. Но пък научавате какви са и напредвате. Правете така и със средствата си. Не се самообвинявайте за финансовите грешки, а извличайте опит от тях, за да ги преодолявате в бъдеще.

Търпение+усилие+време=успех. Планирали сте планински поход? Може би тръгвате развълнувани и енергични, но след известно време силното слънце и умората ви идват в повече. Все пак продължавате да правите крачка след крачка и в някакъв момент достигате върха. Това е добра метафора за отношението, което трябва да имате към финансовите въпроси – постоянните усилия, търпението и влагането на достатъчно време ще ви се отплатят.

Здравето е по-важно от парите. Много от нас избират по-активни дейности за ваканцията – каране на ски, сърф, планинско колоездене и др. Или се опитваме да помогнем на здравето си чрез йога или като просто си отспим. Ако това са неща, които ви се отразяват добре, опитайте да ги правите по-често в ежедневието, дори да ви струват доста средства.

Благодарността ни прави богати. Бъдете благодарни, че можете да си позволите да строите пясъчни замъци с децата или да вечеряте на плажа – за много хора това е невъзможно. По същия начин се старайте да сте благодарни за дребните неща и в ежедневието си. Учените са доказали, че оценяването им води до по-малък риск от депресия, а при хората с високо кръвно – и до намаляване на стойността му.

  • Етикети:

Още от BizBuzz


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички