50% от пакетираните храни в Европейския съюз съдържат палмово масло. Тази констатация личи в проекторезолюцията на Европейския парламент относно употребата на палмово масло и обезлюдяването на тропическите гори. Съгласно проекторезолюцията ще бъде предложено налогането по-строг режим на вноса на палмово масло, а след 2020 година ЕП иска да бъде забранено ползването на палмово масло в биогоривата в ЕС.
Според данните в проекторезолюцията 60% от дружествата, търгуващи с палмово масло, са поели ангажимент във връзка с инициативи за борба с обезлесяването, досега само 2% са в състояние да проследят търгуваното от тях палмово масло до неговия източник. Затова ЕП иска до 2020 година 100% от използваното в ЕС палмово масло да има сертификат за произход от устойчиво производство. Парламентът настоява и да се създаде правно обвързваща нормативна уредба, за да се гарантира, че всички вериги за доставки, използвани от вносителите на селскостопански стоки, са проследими обратно до произхода на суровините. Има искане и за единната схема за сертифициране, както и за въвеждане на задължителни изисквания в полза на палмовото масло от устойчиво производство във всички национални процедури за възлагане на обществени поръчки.
Палмовото масло в България
Според анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство през 2016 година сме изяли 12 хил. тона палмово масло. Палмовото масло представлява около 40% от световната търговия на всички растителни масла, както и че ЕС, чийто внос е 7 милиона тона годишно, е вторият най-голям вносител в световен мащаб. А проучване на „Активни потребители“ за 2015 година показа, че при 6 от общо 36 изследвани марки сирена са открити немлечни мазнини.
Само по себе си палмовото масло не е вредно, но при обработка – хидрогениране, вече има вреда за човешкия организъм. Става въпрос за обработка при 200 градуса по Целзий. Тогава се формират съединения, които са канцерогенни – например глицидни мазнини.
Коментари