Нахлуването на руската армия в Украйна постави Русия в сериозна международна изолация и до голяма степен прекъсна връзките ѝ със западния свят. Разпространението на руските държавни телевизии и медии е блокирано в Европа и САЩ, а скоро интернет потребителите ще влизат още по-трудно и в руските уебсайтове.
Причината е, че водещи браузъри като Google Chrome, Microsoft Edge и Safari на Apple може да спрат да отварят сайтовете заради блокиране на сертификатите за сигурност.
Сертификатът потвърждава автентичността на уеб съдържанието и с негова помощ се криптират данните. Браузърът изисква необходимия сертификат преди да навлезе в уеб страниците на сайта и ако липсва сертификат или той е некоректен или невалиден, браузърът не отваря страницата.
Този сценарий вече е изпробван - през 2019 г. потребителите на Казахстан със закон бяха принудени да инсталират издадените специални национални сертификати на своите компютри, смартфони и др устройства. Но само след два месеца интернет гигантите Google, Mozilla и Apple обявиха казахстанските сертификати за невалидни и се наложи властите да ги премахнат.
Руски експерти смятат, че и в момента има подобна възможност и редица браузъри могат да спрат да отварят руските сайтове.
Потребителите обаче лесно могат да разчитат на резервен вариант, тъй като браузърите са многобройни. Освен популярните Chrome, Safari, Edge и Firefox, се използват и такива като Яндекс.Браузер, Brave, Vivaldi, Opera и други. Ако един от браузърите наложи подобен блокаж, потребителите винаги могат да преминат към друг. 3 полезни интернет трика, валидни за всички браузъри
Не е сигурно какво ще стане, ако блокирането на сертификатите бъде интегрирано директно в енджина на браузъра. Това ще се отрази на всички други браузъри, базирани например на Chromium.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кой браузър изтощава най-бързо батерията на лаптопа (Видео)
4 съвета за по-добра работа с браузър
Коментари