Цената на биткойнa постави нов рекорд днес, преминавайки прага от 108 000 долара, часове преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, сочат данни на платформата Bitstamp. Курсът на най-популярната криптовалута днес се покачи с 3,44 на сто до 108 729 долара тази сутрин българско време. Най-голямата криптовалута в света поскъпна значително, откакто Тръмп спечели президентските избори през ноември, като в началото на декември биткойнът за първи път надхвърли 100 000 долара.
Подкрепата на Тръмп
Доналд Тръмп номинира поддръжника на криптовалутата Пол Аткинс за ръководител на американския регулатор на ценните книжа, засилвайки оптимизма, че новият президент ще дерегулира сектора. Въпреки че преди време беше заклеймил криптовалутите като "измама“, Тръмп промени позицията си и беше техен основен защитник по време на предизборната си кампания. През уикенда той пусна своя собствена криптовалута, наречена $TRUMP, като предизвика трескаво купуване, в резултат на което пазарната ѝ капитализация се покачи до няколко милиарда долара.
Още: Биткойнът счупи нов рекорд
От самото си създаването криптовалутите са влезли в заглавията на вестниците, като се започне от изключителната им волатилност и се стигне до срива на няколко индустриални гиганта, сред които на първо място е платформата за обмен FTX, пише Франс прес.
Биткойнът е замислен през 2008 г. от лице или група, пишещи под името Сатоши Накамото. Той беше представен като начин да се освободи от основните финансови институции чрез създаване на децентрализирана платформа за трансакции. Цифровата валута се създава - или "добива“ - като възнаграждение, когато мощни компютри решават сложни задачи за потвърждаване на трансакциите, извършени в защитен от намеса регистър, известен като блокчейн.
Биткойн отдавна е критикуван, че е предпочитана валута за извършване на непроследими плащания в т.нар. тъмна мрежа - скрита част от интернет, използвана за престъпни дейности. Активът често е бил обект на нападки, че улеснява прането на пари и позволява изнудване чрез атаки с цел получаване на откуп. Въглеродният му отпечатък също е обект на проверка, тъй като добивът на криптовалути изисква огромни количества енергия, пише БГНЕС.
Още: Мултинационална банка: Цената на биткойн ще достигне 120 000 долара
Коментари