Над 1/3 от европейските компании са започнали да ползват изкуствен интелект през 2023 г., след като употребата на генеративен AI се увеличи, сочи доклад, поръчан от Amazon Web Services и цитиран от Reuters.
През 2021 г. ЕК представи своята визия за Цифровото десетилетие до 2030 г. за трансформиране на региона, като 80% от населението трябва да придобие основни дигитални умения, да има 5G свързаност навсякъде и 75% от компаниите в ЕС да ползват облачни услуги.
През 2022 г. обаче само 1/4 от бизнесите в ЕС са започнали да ползват изкуствен интелект, а докладът от 2023 г. оценява, че ЕС е изложен на риск да изостане с 10 години от целите си за Цифровото десетилетие, освен ако правителствата не се фокусират върху преодоляване на проблема с недостига на умения.
Снимка: iStock
„Миналата година беше ключова: от Малмьо до Милано, достъпността на генеративния изкуствен интелект създаде апетит за експериментиране сред потребителите и компаниите. Ускореното навлизане на AI през миналата година помогна Европа да поеме по пътя към постигането на целите за Цифровото десетилетие“, отбелязва Тануя Рандери, управляващ директор на AWS.
Проучването, проведено от Strand Partners сред повече от 16 000 граждани и 14 000 фирми, установи, че 38% от компаниите експериментират с AI.
Докладът оценява положителното икономическо въздействие на технологията и очаква тя да донесе допълнителни 600 млрд. евро, в допълнение към по-ранната прогноза за 2,8 трлн. евро.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След 5 години изкуственият интелект може да бъде предприемач и изобретател
Как изкуственият интелект ще промени живота ни след 5 години, според Бил Гейтс?
Може ли изкуственият интелект да помогне за отслабването и влизането във форма?
Коментари